Kultuur

48 tundi Maltal – ajaloost tulvil saarel 

Ingrid Eomois, 9. oktoober 2018, 10:00
Foto: Pixabay
Esimene päev

Kuhu minna?

VallettaFoto: Pixabay

Esimene päev veeda Malta pealinnas Vallettas. Alusta jalutuskäiku peaväravast, mis asub kohe bussijaama naabruses. Linna sisenedes näed paremal modernset parlamendihoonet, selle juurest pööra paremale ning jaluta vabaõhuteatri kõrvalt üles. Teatri projekti autor on kuulus Itaalia arhitekt Renzo Piano, hoone ehitati 19. sajandi neoklassitsistliku teatri varemetele. Kunagi siin seisnud uhke ooperiteater hävis teises maailmasõjas.

Hoia paremale ja möödud 16. sajandi kindlusesse ehitatud kultuurikeskusest (St. James Cavalier) ning peaministri büroost. Kaunis 18. sajandi barokkhoone kuulus kunagi Portugalist pärit rüütlitele.

Veidi edasi jalutades jõuad Ülem-Barracca aeda – üle linnamüüri avaneb kaunis vaade Suurele Sadamale. Siin saad soovi korral kohvikus väikese jäätise- ja teepausi teha.

Barracca aiadFoto: Pixabay

Seejärel võta suund Merchanti tänava poole, mille algusesse jääb armas pisike Püha Katariinale pühendatud kirik. Õige pea jääb vasakule Auberge d’Italie, kunagine itaalia rüütlite kodu. Õige pea avatakse siin moodsa kunsti galerii. Hoone vastas on välisministeerium – neoklassitsistlikus palees elas 18. sajandi lõpul nädalakese ka Napoleon.

Auberge d’ItalieFoto: Pixabay

St Johni tänavast pööra vasakule. Külasta kindlasti ka ristija Johannese katedraali. Barokkarhitektuuri pärlis saad imetleda ka kaht kuulsa Itaalia kunstniku Caravaggio maali. Vallettas on üle 25 kiriku, ent kui külastamiseks valida ainult üks, peaks see olema just nimetatud katedraal.

St. Johni katedraal Foto: Pixabay

Teekonda jätka poodide ja kohvikutega ääristatud peatänaval (Republic Street). Õige pea avanebki sinu ees Valletta peaväljak – Pjazza San Gorg. Siin asub ka Suurmeistrite palee.

Pjazza San GorgFoto: Pixabay

Kus süüa?

Valletta on kohvikuid ja restorane tihedalt täis pikitud. Restoranides arvesta asjaoluga, et teenindus on üsna aeglane ja toitude tellimine võtab aega. Maltalased ei kiirusta.

Traditsioonilisi Malta roogi pakutakse mõistliku hinna eest Püha Dominicu tänaval asuvas restoranis Ta Nenu.

Sõbraliku teeninduse ja oivaliste roogade poolest on tuntud ka peatänaval asuv King’s Own Band Club.

Kui tekib isu kergema toidu järele, võid einestada Manoeli teatri läheduses asuvas Kapitali kohvikus – need võileivad ja salatid viivad keele alla.

Kui soovid õhtustada Vallettast väljas, käi kindlasti ära Gzira promenaadil asuvas eestlastele kuuluvas restoranis Smokehouse (15–20minutilise bussisõidu kaugusel). Restoran on tuntud suurepäraste liharoogade poolest.

Kus ööbida?

Maltal on majutust igale maitsele ja rahakotile. Vallettas leidub palju armsaid butiikhotelle, kuigi hinnad on neis üsna krõbedad. Pealinnas saad odavama ööbimiskoha, kui otsid endale majutust Airbnb kaudu. Seda ei tohiks jätta viimasele hetkele, sest turismihooajal (maist kuni oktoobri lõpuni) võib hilisel otsustajal mõistliku hinnaga majutuse leidmine olla keeruline.

Kui sulle meeldib peomelu, vaata hotelle üsna turistlikus Sliema ja St. Juliansi piirkonnas.

Teine päev

Kuhu minna?

Võta ette ringkäik Mdinas ja selle lähistel. Alusta päeva saare keskosast Mosta linnast. Siinseks peamiseks vaatamisväärsuseks on 19. sajandil ehitatud kuppelkirik. Kohe pühakoja kõrval asuvad põnevad maa-alused varjendid annavad aimu maltalaste sõjaaegsetest üleelamistest.

KuppelkirikFoto: Pixabay

Malta esimene pealinn Mdina jääb Mostast lühikese bussisõidu kaugusele. Uita Mdina kitsastel tänavatel, kus barokkehitiste kõrval näeb ka näiteid 14. ja 15. sajandi arhitektuurist.

Kuuma ilmaga saad varjuda 18. sajandist pärit katedraali ja selle kõrval asuvasse muuseumi. Mdina ja Mdina katedraal

Võta ette jalutuskäik ka Mdina naaberlinna Rabatisse ja külasta varakristlikke Püha Pauluse katakombe, kuhu maeti külg külje kõrvale nii kristlasi, juute kui ka paganausulisi.

Rabatist kaugele ei jää ka Dingli linn ja Malta saarestiku kõrgeim koht (236 meetrit). Dingli kaljudel asub armas Maarja Magdaleenale pühendatud kabel ja romantikud armastavad just siin kaljuäärel pingil istudes päikeseloojangut jälgida. Vaade merele on tõesti imeline!

DingliFoto: Pixabay

Kus süüa?

Mdinas tee kohvipaus kindlasti Fontanella kohvikus. Hea õnne korral leiad vaba laua just linnamüüri kõrval ning saad kohvi ja koogi kõrvale nautida imekaunist vaadet. Kohalikud räägivad, et just Fontanellas valmistatakse saare parimaid maiustusi.

Teel Rabatisse jääb tee äärde traditsiooniline lihtne söögikoht Serkin, kus pakutakse hea hinnaga kohalikku lehttainaga soolast pirukat pastizzi’t. Neid on erinevate täidistega.

Suurepärast õhtusööki pakub Dinglis väike pererestoran Diar il-Bniet: kasutatakse vaid kohalikku toodangut ja menüüs on esindatud kõik olulised Malta road.

Ingrid Eomois on raamatu "Minu Malta. Väike ja vägev" autor.