Kultuur

NAISTELEHT 55+ | 48 tundi Viinis – kohvikud, šnitslid ja pargid 

Triinu Viilukas, 11. november 2018, 12:38
Foto: Pixabay, erakogu
Esimene päev

Kuhu minna?

KarlskircheFoto: Pixabay, erakogu

Ringstraße tänav

Vanasti kõrgus siin linnamüür, kuid nüüd vurab tramm – see tänav on paljude vaatamisväärsuste allee. Viini ülikooli peahoones põika sammastatud Arkaadia hoovi. Tornilise raekoja tipust otsi Raekojameest. Antiik-Kreeka stiilis valge parlamendihoone ees on purskkaev tarkusejumalanna Athenaga. Jumalanna, selg parlamendi poole, ei saa viinlase meelest tähendada muud, kui et tarku otsuseid sellest majast oodata ei maksa. Loodusmuuseumis võid pilgu heita jalgpallisuurusele kullakamakale, rändrahnu mõõtu meteoriidile ja heale hulgale topistele. Siin on endale koha leidnud ka 11 cm pikkune Willendorfi Veenus. Nikerdatud korpulentne kujuke on pärit ajast u 29 500 eKr. Kunstimuuseumisse võid kaduda kasvõi terveks päevaks. Mõlemasse kohta on sissepääs kuni 18aastastele prii. Lähedusse jääb ka Viini üks kaunimaid barokkehitisi – Karlskirche.

Foto: Pixabay, erakogu

Ankeruhr

Vanalinna süda

Siin leidub nii juugendstiilis kell Ankeruhr, mis keskpäeval muusikat mängib, kui ka Stephansdomi katedraal oma 20 tonni kaaluva tornikellaga. Legendi järgi taibanud Beethoven oma kurtuse lõplikkust just Stephansdomis – massiivse tornikella löögid ehmatanud linnud tornist lendu, aga vanameistri kõrv ei tabanud ühtki heli.

HofburgFoto: Pixabay, erakogu

Hofburg

Endine keisrite residents peidab endas nii Austria rahvusraamatukogu, varakambreid, muuseume, kohvikuid kui ka Hispaania ratsakooli.

Foto: Pixabay, erakogu

Kuldne virtuoos

Pargid

Volksgartenis õitseb ja lõhnab roosiaed. Burggartenis seisab Mozarti kuju. Stadtpargist leiad Johann Straussi mälestusmärgi. Kuldne virtuoos, viiul õlal, on Viini üks enim fotografeeritud mälestisi.

SuudlusFoto: Pixabay, erakogu

Belvedere loss

Kauni aiaga baroksesse lossi on kunstihuviliste rõõmuks kokku kogutud maailma suurim Gustav Klimti maalide kogu. Nende seast ei puudu ka Viini üks lemmikuid suveniirimotiive "Suudlus".

Naschmarkt

Kui sa Viini kuulsaimalt turult otsitut ei leia, polegi sul seda tegelikult vaja – selles on viinlane veendunud. Naschmarkt on kohustuslik külastuskäik kõikidele gurmaanidele.

Ooper ja kontserdid

Viin on täidetud klassikalise muusika hõnguga. Piletit ära osta Mozartiks riietunud "turistilõksu" käest, kes tänaval ligi hüppab – see on must äri. Otsi üles Staatsoperi, Volksoperi, Musikvereini ja Konzerthausi kassad või telli internetist. Kirikukontserte on peaaegu kõikjal ja alati.

Foto: Pixabay, erakogu


Kus süüa?

Viin on kohvikute linn. Café Central, Café Museum ja Café Hawelka on väärika ajalooga kohvikud. Moodne hipsterkohvik kannab nime kohvipiraadid ehk CoffeePirates.

Krõbedas paneeringus Viini šnitsel koos sidrunisektoriga on klassikaline Viini köök. Proovi vasika- või sealiha asemel julgelt kalkunilihast šnitslit. Figlmüller, Schnitzelwirt, Café Central, Pürstner, Stiegl Ambulanz, Schweizerhaus, Melker Stiftskeller … Igaks juhuks varu kaasa sularaha, kõikjal kaardimaksevõimalust ei ole. Ära unusta söögikohas jätta 10% jootraha!

Kus ööbida?

Lihtsakoelisemat ja soodsamat öömaja pakuvad võõrastemajad (sks Pension). Kaugemale jääva majutuse puhul teeb liiklemise lihtsamaks metrooliini lähedus.

Teine päev

Kuhu minna?

Foto: Pixabay, erakogu

Schönbrunni loss

Suursugune hoone koos aiaga sisustab julgelt suurema osa sinu päevast. Lossis jaluta ringi (audio)giidiga, nii kuuled põnevaid lookesi keiserlikust perest. Lossiaias asub maailma vanim ja neljal korral maailma parimaks tunnistatud loomaaed. Koaalad, pandad, kaelkirjakud, pingviinid, orangutanid …

Foto: Pixabay, erakogu

Prater

Riesenrad

Viini lõbustuspargis Prateris saad linnale pilgu heita üle saja aasta vanuse vaateratta punasest gondlist.

Kus süüa?

Rustikaalsed Heuriger’id on paigad, kus nautida kohalike veinimeistrite toodangut ja üks korralik kõhutäis nahka pista. Üksikuid leidub ka kesklinnas, aga otsapidi viinamarjaväljadesse ulatuvast 19. linnaosast leiad neid küllaga. Guugelda Heuriger in Wien või Wiener Heuriger.

7Stern Bräu (Siebensternbräu) pakub eri sorti omapruulitud majaõlut. Loomulikult ei puudu menüüst Viini šnitsel.

Triinu Viilukas on raamatu "Minu Viin. 1700 kilomeetrit ja 17 aastat" autor.

Foto: Pixabay, erakogu

Põnevad festivalid ja üritused

25. oktoober – 8. november filmifestival Viennale (www.viennale.at)

Novembrist algab ballihooaeg (www.stadt-wien.at).

Jõululaatu peetakse novembri lõpust jõululaupäevani.

Hiiglaslik uisuväli Wiener Weihnachtstraum on raekoja ees avatud novembri lõpust kuni märtsi alguseni.