Silmaring

NAISTELEHT 55+ | Aeg maha - vali kosutav ja kiire linnapuhkus! 

Vilve Torn, Triinu Viilukas, Mirjam Johannes, 25. oktoober 2018, 13:34
 Pixabay, Varssavi turismibüroo, erakogu
Paaripäevane linnapuhkus Euroopa suurlinnades laeb pimedal ajal üsna kiiresti akud täis ja raputab argirutiinist korralikult välja. Vali sobiv linn, paki esmavajalik kohvrisse ja saa osa teistsugusest kultuurist ning elulaadist.

Varssavi – iidne kuningate linn

Ajaloos mitu korda materdatud ja maatasa pommitatud linn uhkeldab õigustatult üles ehitatud vanalinna ning nakatava elujõulisusega. Otselend Tallinna lennujaamast kestab vaid poolteist tundi.

 Pixabay, Varssavi turismibüroo, erakogu

Kuningaloss

1. Kuningaloss 

Ajaloolise hoone ehitus sai hoo sisse juba 14. sajandil, kuid teine maailmasõda hävitas kogu ilu – loss pommitati maatasa. 1970ndate alguses otsustas kogu Poola rahvas lossi uuesti üles ehitada ja selle tarvis ei pidanud eraisikud paljuks annetada ka isiklikke ehteid, hinnalisi serviise või sooblikasukaid. UNESCO maailmapärandi hulka kuuluvas lossis näed kuninglikke eluruume, autentseid aardeid, kuid ka hinnalist kunsti Rembrandtilt või Bernardo Bellottolt (tuntud ka kui Canaletto). Vana kuningalossi kõrvalt algab ka ajalooline Kuningatee, mida valgustavad pimedamal ajal tuhanded lambid.

2. Vanalinn

Poolakate järjekindlus vanalinna ülesehitamisel on imetlusväärne – mõnel juhul on seda tehtud üksnes säilinud fotode või linnakaartide põhjal. Kogu kvartal on mõnusalt suur – värviliste linnamajade ja kitsaste tänavate vahel uudistamist jagub. Jaluta kindlasti ajaloolise linnamüüri ääres ja otsi turuväljakult üles Merineitsi kuju – linna ametlik sümbol. Vanalinna kitsukeselt tänavatelt viivad teed ka Visla jõe äärde. Uhke promenaad pakub võimalusi einestamiseks, jalutuskäiguks, ratta- või laevasõiduks. Visla jõe äärde jääb ka purskkaevupark.

3. Kultuuri- ja teadustepalee

Uhke stalinistlik ehitis kõrgub keset linna ja sellest ei ole võimalik mööda vaadata. Praegu linna kõige kõrgema ehitise 30. korrusele pääseb liftiga ja sealt avanevad vaated on järjekorras oodates igat kulutatud senti väärt. Pilet platvormile maksab u 5 eurot (www.pkin.pl).

4. Łazienki palee ja aiad

Võrratu sisekujunduse, skulptuuri- ja maaligaleriidega imekaunis palee oli Poola viimase kuninga Stanisław II August Poniatowski suveresidents. Roheluse keskelt leiad veel amfiteatri ja mitmeid aedu, kus jalutavad ringi ka paabulinnud. Park on menukas paik nii turistide kui ka linnarahva seas. Suvehooajal saad siin pühapäeviti ilma rahata nautida Chopini kontserte.

5. Wilanówi palee

Barokkarhitektuuri parim näide. Poola kuningale ja Leedu suurvürstile Jan III Sobieskile kuulunud paleega kaasnevad võrratud interjöörid, maalid ja aiad. Mees ise sai tuntuks Euroopa päästjana, kui ta troonil olles tõrjus türklaste rünnaku Viinile ja kõrvaldas lõplikult Türgi ohu Kesk-Euroopale.

Kus süüa?

Eelista toidukohti, mis pakuvad kohalikke roogi (nt Polska Rozana, Zascianek, Zapiecek, Dom Polski). Neid on palju ja enamikus saab süüa-juua väga taskukohase hinna eest.

Nostalgialainel triivijaid ootavad aga piimasaalid. Nõukogude aega meenutavad toidubaarid söödavad kõhu täis paari euro eest.

Enamik Varssavi muuseume on kord nädalas tasuta:

Esmaspäev

Raudteemuuseum

Plakatimuuseum

Teisipäev

Rahvusmuuseum

Karikatuurimuuseum

Kolmapäev

Kuningaloss

Neljapäev

Wilanówi palee

Poola juutide muuseum

Etnograafiamuuseum

Pühapäev

Frederik Chopini muuseum

Vaata lisa: warsawnow.pl

Viin – majesteetlik arhitektuur

Kohvikud ja šnitslid. Pargid ja lossid. Puitistmetega punavalged trammid ja tõllad vanalinna tänavatel, hobustel kakakotid saba all. Käesuudlused, ballid ja ooperid. Sekka palju muudki – see on Viin.

1. Ringstraße tänav

Vanasti kõrgus siin linnamüür, kuid nüüd vurab tramm – see tänav on paljude vaatamisväärsuste allee. Viini ülikooli peahoones põika sammastatud Arkaadia hoovi. Tornilise raekoja tipust otsi Raekojameest. Antiik-Kreeka stiilis valge parlamendihoone ees on purskkaev tarkusejumalanna Athenaga. Jumalanna, selg parlamendi poole, ei saa viinlase meelest tähendada muud, kui et tarku otsuseid sellest majast oodata ei maksa. Loodusmuuseumis heida pilk jalgpallisuurusele kullakamakale, rändrahnu mõõtu meteoriidile ja heale hulgale topistele. Siin on endale koha leidnud ka 11 cm pikkune Willendorfi Veenus. Nikerdatud korpulentne kujuke on pärit ajast u 29 500 eKr. Kunstimuuseumisse võid kaduda kasvõi terveks päevaks. Mõlemasse kohta on sissepääs kuni 18aastastele prii. Lähedusse jääb ka Viini üks kaunimaid barokkehitisi – Karlskirche. Ja ära unusta Mozarti kuju Burggartenis ning Johannes Straussi mälestusmärki Stadtpargis. Kuldne virtuoos, viiul õlal, on Viini üks enim fotografeeritud mälestisi.

2. Vanalinna süda

Siin leidub nii juugendstiilis kell Ankeruhr, mis keskpäeval muusikat mängib, kui ka Stephansdomi katedraal oma 20 tonni kaaluva tornikellaga. Legendi järgi taibanud Beethoven oma kurtuse lõplikkust just Stephansdomis – massiivse tornikella löögid ehmatanud linnud tornist lendu, aga vanameistri kõrv ei tabanud ühtki heli.

3. Hofburg

Endine keisrite residents peidab endas nii Austria rahvusraamatukogu, hõbedakollektsiooni, varakambreid, muuseume, kohvikuid kui ka Hispaania ratsakooli.

4. Belvedere loss

Kauni aiaga baroksesse lossi on kunstihuviliste rõõmuks kokku kogutud maailma suurim Gustav Klimti maalide kogu. Nende seast ei puudu ka Viini üks lemmikuid suveniirimotiive «Suudlus».

5. Schönbrunni loss

Suursugune hoone koos aiaga sisustab julgelt suurema osa sinu päevast. Lossis jaluta ringi (audio)giidiga, nii kuuled põnevaid lookesi keiserlikust perest. Lossiaias asub maailma vanim ja neljal korral maailma parimaks tunnistatud loomaaed. Koaalad, pandad, kaelkirjakud, pingviinid, orangutanid …

Kui tahad lossidele-parkidele aga teistsugust vaheldust, põika korraks Prateri lõbustusparki. Saad linnale pilgu heita üle saja aasta vanuse vaateratta punasest gondlist.

Kus süüa?

Viin on kohvikute linn. Café Central, Café Museum ja Café Hawelka on väärika ajalooga kohvikud. Moodne hipsterkohvik kannab nime CoffeePirates.

Krõbedas paneeringus Viini šnitsel koos sidrunisektoriga on klassikaline Viini köök. Proovi vasika- või sealiha asemel julgelt kalkunilihast šnitslit. Figlmüller, Schnitzelwirt, Café Central, Pürstner, Stiegl Ambulanz, Schweizerhaus, Melker Stiftskeller … Igaks juhuks varu kaasa sularaha, kõikjal kaardimaksevõimalust ei ole. Ära unusta söögikohas jätta 10% jootraha!

Rustikaalsed Heuriger’id on paigad, kus nautida kohalike veinimeistrite toodangut ja korralikku kõhutäit. Üksikuid leidub ka kesklinnas, aga otsapidi viinamarjaväljadesse ulatuvast 19. linnaosast leiad neid küllaga. Guugelda Heuriger in Wien või Wiener Heuriger.

7Stern Bräu (Siebensternbräu) pakub eri sorti omapruulitud majaõlut. Loomulikult ei puudu menüüst Viini šnitsel. Kõikide gurmaanide kohustuslik sihtpunkt on ka Naschmarkt – linna kuulsaim turg. 

Põnevad festivalid ja üritused

25. oktoober – 8. november filmifestival Viennale (www.viennale.at)  

Novembrist algab ballihooaeg (www.stadt-wien.at).

Jõululaatu peetakse novembri lõpust jõululaupäevani.

Hiiglaslik uisuväli Wiener Weihnachtstraum on raekoja ees avatud novembri lõpust kuni märtsi alguseni. 

48 tundi Barcelonas – Vahemere vaimu püüdmas

Barcelona on muinasjutumaa. Siin leiavad kõik selle, mida parasjagu otsivad. Rohelised mäenõlvad, Vahemere kaldapealne ja pikad traditsioonid. Ja muidugi muretuse, mitmekesisuse ning vabameelsuse vaim.

Ilupilt või Ilupilt1

Les Rambles

1. Les Rambles

Alusta päeva Barcelona vanalinna peatänaval, soovitatavalt varakult. Siis pole veel lakkamatut inimvoolu, mis segaks rahulikult lopsakat plaatanialleed endasse ahmida. Plaça Catalunyalt alla jalutades jääb peagi paremat kätt silma La Boqueria turg. Siinsed värskete puuviljade ja mereandidega kaetud letid on linna üks armastatumaid vaatamisväärsusi. Järgmise peatuse võiksid teha Plaça Reial – see on täpselt selline palmide, purskkaevu ja majesteetlike arkaadidega väljak, nagu põhjamaa inimene oma Vahemere unelmas ikka ette on näinud.

2. Gooti kvartal ja Borni linnaosa

Esimesena säti suund Barcelona katedraali poole (kuni poole üheni saab sinna ka sisehoovi poolt ilma rahata sisse põigata). Katedraalitaguses tänavate rägastikus otsi üles plaça del Rei – see oli Barcelona krahvide ja Aragóni kuningate residentsina keskaegse linna kõige tähtsam väljak. Kui oled Picasso muuseumi ja Santa Maria del Mari basiilika otsinguil, ära piirdu vaid nendega. Niisama uudistamiseks on Born ehk isegi sümpaatsem kui Gooti kvartal – palju huvitavaid väikeseid poode, ateljeesid ja toredaid söögikohti.

3. Font màgica de Montjuïc

Paljude Barcelona külastajate õhtud lõppevad Montjuïci purskkaevu juures, et vaadata pooletunnist muusika- ja valgussõud. Kui vaatemäng algab pärast päikeseloojangut (täpseid päevi ja kellaaegu saad kontrollida www.barcelona.cat), siis Montjuïci mäe otsa tasub end just päikeseloojangu ajaks või natuke varemgi sättida. Nautida saad nii võrratuid linnavaateid, muuseume kui ka varjulisi parke.

4. Sagrada Familia ja Passeig de Gràcia

Hispaania kõige külastatuma ja kaheksandaks maailmaimeks peetava kiriku sujuvaks väisamiseks osta piletid internetist ette ära (www.sagradafamilia.org). Sagrada Familia basiilika, arhitekt Antoni Gaudi loomingu kroonijuveel, on täpselt selline, nagu see pildil paistab. Lihtsalt veel kordi võimsam ja suursugusem. Loodetakse, et kirik valmib aastaks 2026, mil täitub sada aastat Gaudi surmast.

Passeig de Gràcia on linna kõige imposantsem ja tähtsam avenüü. Hinga sisse suurlinna õhku, vaata juugendstiilis maju või patseeri tähtsa näoga niisama. Antoni Gaudi loomingu hulka kuuluvad Casa Milà ja Casa Batlló on ehk juba turismiraamatute kaanelt ja postkaartidelt tuttavaks saanud ning pakkuvad äratundmisrõõmu. Suvel toimuvad nende märgiliste majade katustel tihti džässkontserdid, mis on samuti väisamist väärt.

5. Güelli park

Ega sa enne magama minna saa, kui Güelli pargi piparkoogimajade vahel käidud ja väikesele mosaiikdraakonile pai tehtud. Park ise on suur ja lai ning piletiraha peab ainult väikese monumentaalosa eest maksma. Jalutuskäiku väärib aga kindlasti kogu kompleks. Hommikul enne kella kaheksat ja pärast päikeseloojangut pääseb ka kuulsate Gaudi mosaiikide juurde ilma rahata.

Vaata veel!

Can Culleretes – Barcelona vanim restoran on hea koht traditsioonilise katalaani köögi mekkimiseks. Nädala sees on ka lõunapakkumised.

Kui sul on kindel soov ja tahtmine Vahemere kaldal paellat või mereande süüa, proovi õnne rannapromenaadil. Restoranid La Fonda del Port Olimpic või Xiringuito Escribà ei vea alt.

Vinitus on hea valikuga tapade restoran, kust leiavad oma lemmiku nii kohalikud kui ka turistid.

Faborit Casa Amatller – pigem magustoidu ja kerge eine koht, kuid lisaks saad siit kodustele kingituseks ilusaid šokolaade ja kommikarpe.

Põnevad festivalid ja üritused

10. märts

Barcelona maraton

23. aprill

PÄEVATOIMETAJA

+372 666 2126
merle.luik@naisteleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 22 33
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee