Suhted

MEESTE MENOPAUS: mis see on ja kuidas sellega võidelda? 

Ohtuleht.ee, 18. oktoober 2018, 18:54
Foto: PantherMedia/Scanpix
Ametlikult pole sellist asja nagu meeste menopaus olemas, kuid reaalsuses võivad mehed kogeda sarnaseid nähtusid nagu teatud vanuses naised. Men’s Health andis seksuoloog Damian Sendleri toel ülevaate sellest, mida meeste menopaus endast kujutab, kuidas seda ennetada ja vaos hoida.

Mis see siis on?

Spetsiifilised muudatused, mis ilmnevad 50. eluaasta ringis ja meenutavad naiste menopausi nähtusid. Naistel hakkab pärast 45. eluaastat püsivalt langema östrogeeni tase. Tagajärgedeks on kuumahood, higistamine, naha tervise halvenemine, tupe kuivus ja kahanev seksuaalsus. Meeste sümptomid on sarnased (ilmselt väljaarvatud see tupe kuivuse värk – toim), kuigi mitte nii tõsised kui naised. 

Millised on meeste menopausi sümptomid?

Siiski tekitab ka „meeste menopaus“ raskusi voodielus ja mõjutab ka välimust. Mehed hakkavad kaotama juukseid, tekivad urineerimisraskused ja suurem risk haigestuda eesnäärmevähki, naha kvaliteet langeb ja mehed hakkavad rohkem „tunduma väsinud“. Lisaks kipuvad langema füüsiline jõud ja seksuaalne sooritus.

Jälgi eesnääret

Umbes 45. eluaasta ringis võib mehel hakata eesnääre suurenema ja see toob kaasa mitmeid ebameeldivaid meeste menopausi sümptomeid. Eesnäärme suurust reguleerivad meeshormoonid, eriti aga testosterooni üleminekusaadus 5-DHT ja selle taseme kõikumine organismis.

Ja nii tekivad urineerimisraskused. Ajapikku kipuvad mehed rohkem lekkima, mis tähendab, et eesnäärme suuruse muutumine raskendab uriini kinnihoidmist.

Muutused seksuaalelus

Kahaneb seksuaalne sooritus, erektsiooni saamine ja hoidmine muutub raskemaks. Füüsiline jõud langeb ja erektsiooni hoidmise eest vastutav närvisüsteem muutub samuti nõrgemaks. Lisaks ei tööta süda kõrgemas vanuses enam nii nagu varem ja seegi mõjutab sooritust magamistoas. Kui pump nõrgemini töötab, siis on sel vähem jõudu, et suruda verd sellistesse käsnjatesse kudedesse nagu peenis. 

Kuidas meeste menopausiga võidelda?

Eesnäärme suurust vähendatakse sageli ravimite abil, näiteks 5-alfa reduktaasi inhibiitoritega.

Enne kui mees hakkab magamistoas kogetavaid raskusi näiteks Viagraga remontima, tasub tal kindlasti konsulteerida arstidega.

Kindlasti tuleb kasuks füüsiline aktiivsus. Jõu ja sitkuse arendamine mõjuvad kaasa ka seksuaalse soorituse säilimisele. Rohkelt liikumist, jooks ja isegi Kegeli harjutused aitavad mehel meeste menopausi vaos hoida.