Naisteleht

KAE HULLU! Päriselu Rapuntsel ehk Naine, kellel on peas 20 kilo juukseid! 

Naisteleht, 28. oktoober 2018, 08:01
Foto: Vida Press/ Ken McKay/REX
Kas usute, et juustes peituv vägi aitab võita vähi ja üle saada infarktist? Asha Mandela on selles täiesti kindel. See naine pigem sureb, kui lõikab maha oma hoole ja armastusega kasvatatud afropatsid.

Asha Mandela  elu on keerelnud juuste ümber juba kolmkümmend aastat. Just sel ajal hakkas ta tajuma teispoolsust ja nägema kummalisi unenägusid. Kiharad olid justkui osa spirituaalsest teekonnast, mida Asha oli tundma õppimas. Nüüd on naine vaimseks emaks ja õpetajaks tuhandetele fännidele, kes iga tema juuksekarva lisamillimeetritele raevukalt kaasa elavad.

Ilu nõuab ohvreid

Karvagurut hüütakse nii elavaks legendiks kui ka üheksandaks maailmaimeks. Ja pole raske mõista, miks! Juuksed on Ashal tõesti aukartustäratavalt pikad. See Atlantas elav ühe lapse ema kannab endaga kõikjal kaasas ei rohkem ega vähem kui 20 kilogrammi patse! Mõistagi on selline koorem kehale raske kanda ning seepärast seob naine oma kiharad kenasti kokku, sätib kandelinasse ja saab nõnda kõiki asjatoimetusi rahumeeli teha.

Elu seesuguse juuksekuhilaga pole lihtne: silmad tuleb iga hetk lahti hoida, seda nii poekäru lükates kui ka pargis jalutades! Nii kui hetkeks oma juuksed unustad, on kohe mingi jama lahti. Nii teabki Asha väga hästi, mis tunne on oma lendleva soengu otsa koperdada või lausa käpuli käia. Ja ta tunnistab, et on nii mõnigi kord peadpidi puuoksa külge rippuma jäänud ...

Peapesu on kulukas

Asha käib juustega ümber samaväärse usinuse ja hoolega kui mõni andunud ema hoolitseb oma beebi eest. Et pahmakas soliidne välja näeks, tegeleb naine oma patsikuhilaga tervelt viis tundi päevas. Juuste pesemiseks sobib vaid parimatest parim kraam – kvaliteetset ja kallist šampooni kulub tal kuus 24 pudelit. Pärast pesu kannab proua pähe palsamit ning seejärel looduslikku õli. Ja peale seda läheb veel kaks päeva, enne kui juuksed on päris kuivad ja ta võib lõpuks õue minna.

Ohtlik hobi

Asha, kes on pärit Trinidad ja Tobagost, on peailu nimel pidanud palju kannatama. Ja seda nii otseses kui ka kaudses mõttes. Perekond polnud tütre maniakaalsest juuksekasvatamisprotsessist just ülemäära vaimustuses. «Ema ütles, et enne kui ma sest koledast tuustist peas ei vabane, pole mul koju asja. See ajavat tal südame pahaks. Ema imestab pidevalt, kuidas ta minu kasvatamisega nii mööda pani. Aga juusteta oleksin poolik inimene, mingi zombie. Mu elul poleks mõtet. Pigem valin suitsiidi, kui lasen kellegi kääridega enda lähedale,» on Asha Daily Mailile avaldanud.

Arstid aga leiavad, et säärane üüratu pahmakas on tõsine oht tervisele, seda nii hügieeni mõttes, aga ka raske koorma tõttu. «Tohtrite meelest on mu selgroog kõver ja põhjuseks on juuste pikkus ning raskus. Samuti olevat mu kael ja kukal deformeerunud. Pean olema ettevaatlik, sest tekkida võivad krambid ja see tegevat mu elu karmiks kannatuste rajaks. Kõige hullema prognoosi järgi jään varem või hiljem halvatuks,» selgitab Asha ja tunnistab, et sellised väljavaated on küll enam kui hirmutavad, aga midagi teha ka ei saa. Ilma juusteta pole ta lihtsalt enam see, kes ta on.

Elupäästja

Asha usub, et salkudes peitub võlujõud, mis on talle rasketel aegadel suureks abiks olnud.

Nimelt avastati naisel üheksakümnendate lõpus rinnavähk. Keemia- ja kiiritusravi ajal ei kaotanud ta karvakestki ja see tõestab tema meelest nii mõndagi. Ravisessioonide ajal sidus proua oma kiharakuhila kokku ega võtnud juukseid lahti enne, kui arstid ta terveks kuulutasid. Asha on üle elanud ka kaks infarkti ja kaks insulti ning nendest taastus ta enda arvates vaid tänu juuste jõule.

Aastal 2009 pöördus naine afropatsispetsialisti poole, kes ta juuksed tasahaaval lahti harutas. Ülivaevaline töö kestis kaksteist tundi ja oli väga valus. Lõpuks, kui terve salong juukseid täis oli, selgus, et need on aastate möödudes märkamatult seninägematusse pikkusesse kasvanud. Asha pääses Guinnessi rekordite raamatusse kui maailma pikimate afropatsidega naine – kohtunikkond veendus, et juuksed on kuus meetrit pikad! Alates 2010. aastast Guinnessi raamatus sellist rubriiki enam pole, sest afropatse saab pikendustega hõlpsasti muuta. Kuid Asha oli ja on oma juustega esirinnas, pole kahtlustki! Nüüd teatab ta uhkusega, et kirjas on ka tema isiklik rekord – naise peas on üks salk, mis on ligi kümme meetrit pikk.

Asha suurim hirm pole terviserikked või voodihaigeks jäämine. Ta kardab, et keegi «tõsise karvafetišiga inimene» võib märkamatult ligi hiilida ja ta juuksed lihtsalt ära lõigata! Ja see oleks pauk, millest see naine ilmselt enam ei taastuks ...