Kultuur

Leia oma jõuluetendus - Naisteleht aitab! 

Naisteleht.ee, 3. november 2018, 13:07
LumekuningannaFoto: Rünno Lahesoo, Tõnis Järs, Eesti teatrid
Teatrisõpradel on põhjust elevil olla, sest proovisaalides antakse viimast lihvi jõuluetendustele. On õige aeg sobiv teatritükk välja valida, sest piletid on juba müügil.

KOHTUME KELL 8 NOA LAEVALFoto: Rünno Lahesoo, Tõnis Järs, Eesti teatrid

Antarktika. Lumi ja jää, jää ja lumi – nii kaugele, kui silm seletab. Mõni ime siis, et kolmel jääväljal elaval pingviinil polegi muud teha, kui üksteisega kakelda ja pidevalt kala järele haiseda. Ja välja näevad nad ka täpselt ühesugused. On nad aga loomult head või pahad? Ja kui nad ongi pisut pahad, mis siis ikka nii väga juhtuda saab …

Ent ühel päeval levib üle jäiste väljade kuuldus suurest veeuputusest ja Noa laevast, kuhu mahub igast loomaliigist ainult kaks esindajat. Ei noh! Pingviine on ju kolm. Mis siis kolmandast saab? Sõbrad ei suuda sellise ülekohtuga leppida ja otsustavad ka kolmanda laeva smugeldada. Vahva ja tempoka lasteloo jaoks kirjutab laulud räppar Mart Rauba, keda laiem üldsus teab nime all MC Lord.

Esietendus: 12. detsembril Ugala teatris

NALJA JA NAERU

ELAMISE REEGLID

Iroonilises jõulukomöödias plaanitakse pereringis õdusat jõuluõhtut, kuid untsu läheb kõik, mis untsu saab minna. Head uudised, mida on kavas pereliikmetega jagada, ei osutugi nii imelisteks, suhted muutuvad pingelisteks, piduroad ei kuku välja piisavalt hõrgud – jõulustress alustab laastamistööd. Väidetavalt on vaid mõni aasta tagasi Londoni rahvusteatris esietendunud naljamäng üks originaalsemaid näitemänge, mis kunagi maailmas kirja pandud.

Esietendus: 3. novembril Vanemuise väikeses majas

PIPI PEAB JÕULE

Pipi Pikksukk ei vaja pikka tutvustamist – seda punaste patsidega tugevat ja krapsakat plikat teab igaüks. Talve ja jõulupühade saabudes on aga Pipit ootamas uued väljakutsed. Jõulud üksinda Segasummasuvilas võivad kohutada ka kõige vingemat merede hirmu, aga õnneks ei ole kusagile kadunud maailmast sõbrad ja väike jõuluime. Esietendus: 8. detsembril Rakvere teatris

DOKTOR DOLITTLE

Doktor John Dolittle on lugupeetud arst – kõige targem mees kodulinnas. Varem seisid inimesed tunde järjekorras, et tema vastuvõtule saada. Aga nüüd on kõik teisiti, sest arsti meeletu loomaarmastus on linnaelanike meelest tsipa üle piiri läinud: sahvris elavad jänesed, klaveris valged hiired ja aiatiigis alligaator ... Patsiendid jätavad doktor Dolittle’i juures käimise, kuid see sobib talle suurepäraselt. Nüüd saab ta minna otsima suurt klaasmeritigu – vanimat elusolendit maailmas.

Esietendus: 12. detsembril Endla teatris

NÄÄRIÄPU JÕULUPUU

ERM Teatri jõululavastus kogu perele toob hinge maguspõneva ootusärevuse. Väike Äpu teab südames, et jõulumees tuleb. Aga mis saab siis, kui jõulumees hiljaks jääb?! Või äkki ta hoopis ...? Ja kuidas üldse päris jõulumeest ära tunda? Heino Seljamaa leiab koos sõpradega laulude saatel igale küsimusele vastuse.

ERM Teatri laval 15., 16. ja 22. detsembril

MUINASJUTTU

Kaunitar ja koletis, siit võiks ainult roosi välja lõigata

KAUNITAR JA KOLETIS

Midagi tõelisele Disney filmide fännile. Tantsu- ja laulunumbrid lummavad muusikalide austajaid glamuuri ning erakordsete efektidega ja võluvad väiksemaid vaatajaid fantaasiaküllaste tegelastega. Imeilus armastuslugu ei jäta kedagi külmaks – värvikas lavastus tuletab meelde, et kõik ei ole alati nii, nagu esialgu paistab: teinekord võib koledast saada ilus ja esmapilgul ilusana näiv osutub tühiseks.

Esietendus: 24. novembril Vanemuises

LOHE NEEDUS

Janne ja Joosep leiavad vanaema juures koolivaheaega veetes müstilise loitsuraamatu, mis viib nad endaga kaasa võlumaailma. Ühel hetkel avastavadki õde-venda end kummalisest Regnumi kuningriigist juubeldava rahva silme alt. Peagi selgub aga kohutav tõde: sealne kuningriik kannatab aastasadu lohe needuse all. Ja nüüd ootab kogu rahvas, et just Janne ja Joosep needusele lõpu teeksid. Korraga pole miski nii, nagu varem arvatud, ega vaenlane see, kelleks teda seni on peetud.

Esietendus: 30. novembril Draamateatris

ELIAS MAA PEALT

Jõuluvaheajal läheb linnapoiss Elias koos väikese õe Emiliaga vanaema-vanaisa juurde rannakülla, et peagi avada suur hulk jõulukingitusi. Ent just jõuluööl võib juhtuda imelisi asju – nii kutsub Elias kogemata välja veehaldja. Poiss läheb haldjaga kaasa müstilisse veealusesse maailma lootuses leida imeravimit oma haigele õele. Nagu selgub, on Eliast veealuses maailmas juba mõnda aega oodatud, sest veeriik on mattumas kummalise lume alla. Vana ettekuulutuse järgi saab neid aidata ainult poiss maa pealt.

Esietendus: 2. detsembril NUKU teatris

MUUSIKAT JA TANTSU

PähklipurejaFoto: Rünno Lahesoo, Tõnis Järs, Eesti teatrid

PÄHKLIPUREJA

Jõulukuu alguseks ei sobi ükski lavastus paremini kui Pjotr Tšaikovski tuntumaid ja armastatumaid teoseid «Pähklipureja». Imekaunis muusika viib vaataja koos Klaraga maiustuste, Hiirekuninga, mängusõdurite, lendavate kokkade, hiiglasliku jõulupuu, jõuluõhtu ja tantsu võlumaailma. Kõik muutub korraga ahvatlevaks reaalsuseks.

Estonia ja Pärnu kontserdimaja laval detsembrist jaanuarini.

LumekuningannaFoto: Rünno Lahesoo, Tõnis Järs, Eesti teatrid

LUMEKUNINGANNA

Lastekodus iganenud tõekspidamiste keskel kasvav Kaj kohtab heategevuslikul aiapeol Gerdat – tüdrukut, kellel asjadest puudust ei ole. Kui orvud etteasteks harjutavad, saabub Onu Eskimo. Täitmatu Kaj trügib kõigist ette, et haarata endale uut jäätisetuutut … Korraga ei seisa ta ees enam heatahtlike silmadega vanahärra, vaid jäise pilgu ning südamega Lumekuninganna, kes poisi endaga kaasa viib. Ainult Gerda ümber ei ole maa külmunud – iga tema samm sulatab teed, et leida Kaj.

Vanemuise laval novembrist jaanuarini.