Kultuur

Oma kodu ja vara tasub kindlustada! 

Triin Raestik, 13. november 2018, 14:55
Kindlustusest oli abi: Arvutiklaviatuuri üle ujutanud jook rikkus Anneli arvuti, kuid õnneks pääses naine seekord suuremate kulutusteta, sest sõlmitud oli kindlustusleping, mis kahjud hüvitas.Foto: Daisy Lappard
Kindlustuseta autoga ei lähe naljalt keegi sõitma. Ent oma kodu ja koduse vara kindlustamise pealt kipuvad eestlased sageli kokku hoidma. IIZI Kindlustusmaakleri kodukindlustuse tootejuht Gertu Karbus jagab nõu, miks seda siiski teha tasub.

Kui tallinlanna Anneli Sander aastaid tagasi pangalaenu abil kodu ostis, sõlmis ta ka kodukindlustuslepingu.

"Ega muidu ju pangast laenu antagi," märgib ta.

"Samas on kodukindlustus ikkagi väga hea seljatagune juhuks, kui tõepoolest peakski midagi juhtuma," selgitab naine, miks tema arvates on kindlustuslepingu sõlmimine igal juhul hea otsus. Kindlustusmakse hakkas Anneli arvelt maha minema püsikorraldusega ja nõnda ei pidanud ta igapäevaselt rohkem kindlustusele mõtlemagi.

Ühel päeval tegi ta oma kodus sülearvutiga tööd ja rüüpas kõrvale karastusjooki. Joogiklaasi lauale pannes käsi aga vääratas ja järgmisel hetkel oli klaviatuur kleepuva vedelikuga üleujutatud.

"Muidugi kiirustasin kohe arvutit kuivatama ja tegin kõike, mida targemad pead soovitasid, kuid hirm oli ikkagi suur. Kartsin arvutisse salvestatut kaotada, lisaks oli minu tollane arvuti ka üsna kallis," tunnistab Anneli.

Õnneks meenus talle, et kodu ostes sai sõlmitud ka koduse vara kindlustus. Järgnes kiire kõne kindlustusseltsile ja naise suureks rõõmuks selguski, et kindlustus hüvitab tekkinud kahju ning sedapuhku õnnestub ootamatutest väljaminekutest, mis uue arvuti ostmisega kaasneksid, pääseda.

Loe tingimusi

Et seesuguseid juhtumeid tuleb ette peaaegu iga päev, soovitab IIZI Kindlustusmaakleri kodukindlustuse tootejuht Gertu Karbus koduse vara kindlustamist kõigile.

"See pakub muu hulgas kaitset nii mööblile kui ka kodutehnikale, aga ka väljaspool kodu kaasas olevale varale, näiteks tahvel- või sülearvutile, prillidele või isegi lapsevankrile," loetleb kindlustusspetsialist.

"Tõsi, kaasas kantavale varale on üldjuhul seatud ka piirsumma, mis olenevalt kindlustusseltsist jääb 1000 kuni 2000 euro vahele. Mis tähendab, et sellest summast rohkem ei hüvitata," täpsustab asjatundja.

Enne lepingu sõlmimist loe kindlasti tähelepanelikult üle sulle oluliste seadmete ja esemete hüvitamise tingimused, sest need on kindlustusseltsides erinevad. Nimelt on mitmed kindlustusfirmad hakanud sagedaste kahjude tõttu nutiseadmete kindlustamist ja seega ka hüvitamist piirama. Nii on mõni selts tõstnud nutiseadmete kindlustamise puhul miinimumomavastutust või rakendatakse kahju korral kahekordset omavastutust. Mõnel pool jälgitakse seadme vanust, mõnes teises ettevõttes on praeguseks mobiiltelefonide kindlustamisest üldse loobutud.

"Nii et alati tasub enne kindlustustingimusi lugeda," rõhutab spetsialist.

Peale mööbli ja tehnika saab koduse varana kindlustada ka näiteks kunsti, väärisesemeid, erinevaid kollektsioone ja muud sellist. Aga mitte ainult. Paljud ei teagi, et kodukindlustusega saavad enamasti kindlustatud ka krundil asuvad väikehooned ja näiteks lipumastid, aiad, maaküttesüsteem, kanalisatsioon jmt. Üldjuhul laieneb kodukindlustuse kaitse kuni 20 ruutmeetri suurustele kõrvalhoonetele ja seal olevale varale (näiteks muruniiduk ja tööriistad).

"Rajatised ja kõrvalhooned on tavapäraselt kindlustatud kuni 10 000 euro ulatuses. Suuremate kõrvalhoonete või hinnalisema vara puhul tuleks sõlmida lisakindlustus," märgib Gertu Karbus.

Kui juba kindlustamiseks läks …

Peale eelneva soovitab Gertu koduomanikele ka vastutuskindlustust – seda juhuks, kui kogemata kombel tehakse kahju kellelegi kolmandale.

"See kulub ära näiteks olukorras, mil sinu korterist saab alguse veeuputus, mis rikub ka naabrite kodu. Või kui torm viib hoovist lendu mõne eseme, mis lõhub ära naabrite kasvuhoone. Isegi siis, kui lapsed mänguhoos palli kellegi aknasse lennutavad, on kahjukindlustusest abi," toob spetsialist näiteid.

Ja lõpetuseks – loodame, et seda ei lähe sul kunagi vaja. Aga kui kodus on midagi juhtunud ja seal pole (ajutiselt) võimalik elada, tuleb kasuks, kui oled sõlminud ka ajutise eluaseme üürikulu kaitse kindlustuse. Sel juhul hüvitatakse kolimiskulud ja ka ajutise eluaseme üürikulud. 

Kindlustusest oli abi: Arvutiklaviatuuri üle ujutanud jook rikkus Anneli arvuti, kuid õnneks pääses naine seekord suuremate kulutusteta, sest sõlmitud oli kindlustusleping, mis kahjud hüvitas.Foto: Daisy Lappard