Pere ja lapsed

Perekeskne mees on naiste silmis rohkem hinnas kui töörügaja 

Ohtuleht.ee, 23. november 2018, 17:40
Foto: PantherMedia / Scanpix
Traditsiooniliselt on ühiskond oodanud, et mees tähtsustaks tööd ning oleks jõuline, enesekindel ja ratsionaalne, mitte liialt perekeskne, hoolitseva ja tundliku loomuga. Uurimused on näidanud, et mehi, kes neile ootustele ei vasta, nähakse tõenäolisemalt ebameheliku ja asjatundmatuna ning premeeritakse tööl vähem. Kuid üks hiljutine teadustöö pöörab selle arusaama pea peale – vähemalt paarisuhetes.

Nimelt leidsid Belgia Leuveni ülikooli ja Flandria uurimisfondi teadlased, et naised eelistavad perele orienteeritud mehi tööd prioriteediks pidavatele meestele.

Ka tudengite seas korraldatud küsimustikust, kus tuli kujutleda oma elu 15 aasta pärast, koorus välja, et noored naised otsivad enda kõrvale hoolitsevat ja teistega arvestavat meest, kes oleks hea lapsevanem. Kusjuures, mida rohkem tähtsustasid naised oma karjääri, seda rohkem hindasid nad mehes pehmeid jooni.

Viimaks uuriti paaridelt vanuses 22–59, kui tähtsaks nad peavad tööd ja pereelu. Naised pidid ka kirjeldama töö- ja pereelu ühildamise probleeme ja rahulolu eluga. Mida rohkem väärtustas mees oma lähedasi, seda vähem tajus naine vastuolu töö- ja pereelus ning oli eluga rahul.