Suhted

4 levinud meeste suhteprobleemi – ja kuidas neid lahendada 

Ohtuleht.ee, 5. detsember 2018, 19:17
Foto: Pixabay
Võib tunduda võimatu luua toimivat ja normaalset suhet, kui vaevu tead, kuidas suhelda inimesega, kellega sa semmid. Probleeme on kõikjal – ja vahepeal ei oska me neid isegi tunnistada, rääkimata nende läbiarutamisest, kirjutab Men’s Health.

Kliinilise psühholoogi ja psühhoterapeudi Kristie Overstreeti sõnul on meestel oma soole isikupärane suhteprobleemide komplekt – ning paljud neist seotud kasvatusega.

Naiste puhul on igati aktsepteeritav ja isegi ootuspärane, kui nad oma probleemidest räägivad, aga meeste puhul mitte. „Mehi kasvatatakse noorest peast peale oma probleemidest või muredest mitte rääkima. Meestel pole lubatud tundeid näidata või väljendada,“ sõnas Overstreet.

See tõik võib aga romantilistes suhetes põhjustada korralikke pingeid. Lõppude lõpuks on tunded, suhtlemine ja turvaline tunne ennast väljendada iga eduka suhte olulised omadused.

Siinkohal neli kõige levinumat probleemi, mida mehed suhetes kogevad.

1. Tagasilükkamise hirm

Mehed on sageli silmitsi hirmuga tagasilükkamise ees. Just mehed teevad sagedamini ettepaneku koos välja või voodisse minna – ning alati on võimalus, et teine poole pole huvitatud.

Aga tagasilükkamine võrdub paljude meeste jaoks mõistega „vähe mehelik“ või „pole ihaldusväärne“ ja see võib mehi algusest peale heidutada. Tagasilükkamine võib tekitada vimma ja isegi viha keelduja suhtes. Need pole just eluterved tunded ja meestel puudub sageli oskus neid tundeid mõistlikult kontrollida. Romantilises suhtes võivad need tekitada isolatsiooni, arusaamatusi ja isegi lahkuminekut.

Ära peida oma tundeid ega lükka neid kuhugi kalevi alla. Ja ära ka neid partneri peal prahvatades välja ela. Pigem püüa neist ausalt ja rahulikult rääkida. Isegi kui teema on nii valuline nagu seks.

2. Depressiooni, ärevuse ja teiste vaimsete probleemide varjamine partneri eest

Overstreeti sõnul ei taha mehed, et nad kellelegi nõrgana võiksid paista ja sestap peidetakse probleemid sageli ära ega jagata neid kellegagi. „Niisiis topivad ja kuhjavad nad oma mursid, mis sageli viib ennasthävitava käitumise purseteni. Selline käitumine tekitab sageli ka depressiooni ja ärevushäireid,“ sõnas ta.

„Käitu nagu mees“ – selle sisseõpitud mantra korrutamine lõpebki sageli ravimata vaimsete probleemidega.

Räägi oma partneriga. Ta on valmis kuulama ja tahab kuulata. Ära karda nõrgana paista. Kui inimene sind armastab, siis ei paista sa tema jaoks sellepärast nõrk, et sul on normaalsed inimlikud tunded.

3. Surve olla perekonna toitja

Ühiskond on arenenud küll, aga väga paljud mehed tunnevad siiani survet olla oma perekonna peamised toitjad – ja neile on ebamugav, kui naine on suurem leivateenija. Nii võib mehel tekkida – väär – tunne, et tema väärtus on otseselt seotud majandusliku edukusega.

Kui mees kaotab töö, teenib partnerist vähem või ei teeni piisavalt, et olla toitja, siis tekivad taas depressioon, ärevus või ebapädevuse tunne. Suhtesse toob see jällegi pingeid ja rahulolematust.

Sealjuures on ka paljude naiste jaoks tänaseni ebamugav tunnistada, et nad teenivad mehest rohkem. Aga „mees on pere toitja“ stiilis mõtlemine peaks ammu olema minevikku jäetud. Ühiskond peaks leppima, et mehed ja naised on võrdselt majanduslikult vastutavad ja partnerluses võrdsed. Kuni seda pole sündinud, surve püsib.

4. Seks ja sooritusärevus

Ühiskonnas kehtiv stsenaarium kirjutab ette, et mees peab alati olema seksi jaoks valmis, kivikõva ja valmis iga hetk pihta hakkama. Aga see pole ju realistlik. Kui mees tunneb survet erektsiooni saada, siis seda kehvemini see tekib või püsib.

Väga paljud erektsioonihäired on seotud psühholoogiliste põhjustega, mitte füüsilistega. Süü ja häbi tunnetele keskendumise asemel räägi murest partneriga ja vajadusel kurda muret psühholoogile.