Ilu ja mood

Maailma kõige ägedam kotikollektsioon ehk Käekotid, mida kõik ihaldavad, kuid vähesed omavad! (1)

Eiris Teeveere, 15. detsember 2018, 16:18
KotidFoto: Vida Press
Kui on üldse asju, mis ajavad naiste krediitkaardid miinusesse, siis on selleks ülikallid disainerikotid, mille omamine on nii mõnelegi elu ja surma küsimus. Millised siis on need maailma kõige kallimad ja ihaldusväärsemad kotid, mille nimel ollakse valmis pea kõigeks?

Käekotid on naistele nagu šokolaadikook – nad teavad, et teise tüki söömine on liiast, kuid ometi ei suuda nad sellest loobuda. Kui mehed ei mõista, miks peaks ühel naisel olema rohkem kui üks kott, siis naised jälle ei saa aru, kuidas on võimalik elada ainult ühe või äärmisel juhul kahe-kolme kotiga. Isegi mitmed väljamaal tehtud uuringud kinnitavad, et naised kulutavad käekottidele palju kergema südamega, kui näiteks toidupoes süüa ostes. Sage on ka see, et riided ja jalanõud ostetakse odavatest kiirmoekettidest, kuid käekotile kulutatakse poole aasta palk. Miks see nii on? Suuresti on tegu sellega, et moemaailm on haakinud disainerikottidele lisaks tohutule hinnale kaasa ka niinimetatud staatusesümboli – kui sul on SEE kott, siis sa oled keegi. Ja kes ei tahaks välja näha tegelikust veidi rikkam ja edukam? Siiski tuleb meeles pidada, et mitte sugugi kõigil disainerikottidel pole juures seda ihaldusväärset jõukuriaurat, vaid ainult osal. Nimetagem neid siin loos staatusekottideks, mille omamise nimel nii mõnigi moehull on nõus neerud maha ärima. Mis kotid need on ja milline on nende lugu?

Hermès Birkin

Kotimaailma Ferrari ehk kõige kallim ja eksklusiivsem kott, mida omada. Kott on saanud nime näitleja Jane Birkini järgi ning väidetavalt kasutatakse selle tegemiseks kõige kvaliteetsemat nahka maailmas. Kott valmib käsitööna ning selleks kulub keskmiselt 48 tundi. Seejuures väärib märkimist, et kui kõige odavamad Birkinid maksavad umbes 7000 eurot, siis eksklusiivsemate eest võib välja käia sadu kordi suuremaid summasid.

Hind: ca 12 000 € (hind järelturul)

Hermès Kelly

Hermèsi moemaja teine staatusesümboliks saanud kott, mille omanikuks saamine on muutunud pea võimatuks, kuna ootejärjekorrad on aastate pikkused, ning sinna saamiseks on vaja olla moemaja truu jünger juba aastaid. Esimest korda nägi Kelly ilmavalgust 1935. aastal, kuid nime sai see tegelikult alles 1956 Monaco printsess Grace Kelly järgi, kes kasutas kotti raseduse varjamiseks.

Hind: ca 8000 € (hind järelturul)

Chanel 2.55

Öeldakse, et iga naine peab elu jooksul suutma endale osta just selle Chaneli koti. Tõsi, seda ei maksa väga tõsiselt võtta, sest koti hind kerkib igal aastal ja isegi tõeliselt rikkad oigavad selle hinda nähes. Sellegipoolest on tegu Chaneli moemaja ühe klassikuga, mille sünd jääb aastasse 1955. Tegelikult viitabki koti nimi 2.55 selle sünnipäevale – veebruar 1955.

Hind: ca 4700 €

Chanel Le Boy

Kui 2.55 on väljapeetud ja klassikaline, siis Le Boy on moekas, äge ja nooruslik. Kott sai väidetavalt nime Coco Chaneli armukese järgi, keda ta kutsus Le Boyks. Üldiselt on aga tegu Karl Lagerfeldi loodud ühe kõige edukama kotiga, mille hinnad on viimaste aastatega kõvasti rasva juurde kogunud.

Hind: ca 3800 €

Fendi Peekaboo

Esimest korda tutvustati Peekaboo kotti 2008. aastal Milano moenädalal ning sellest sai kohe tõeline hitt. Nime on kott saanud kandmisviisi järgi: seda kantakse niimoodi, et üks pool on avatud, nii et kotti on kerge sisse piiluda. Kott on nii populaarne, et seda on saadaval kõikvõimalikes suurustes ning eriti moekas on kanda tavasuuruses Peekaboo küljes veel samasugust nanokotti. Olgu öeldud, et ka vaevalt huulepulka mahutav kott maksab keskmise kuupalga.

Hind: 3100 €

Fendi Baguette

1997. aastal disainitud kott, mida suure tõenäosusega ei teaks keegi, kui poleks olnud seriaali „Seks ja linn“. Kott on saanud nime Prantsuse kuulsa saiapätsi järgi ning teeb praegu tõelist comeback'i. Seejuures väärib märkimist, et koti vintage-versioone on võimalik järelturult soetada mõnesaja euro eest.

Hind: ca 2600 €

Dior Saddle

Selle aasta võimsaim comeback kotimaailmas. Kui sadulkotid olid populaarsed sajandivahetusel, siis ei saa seda kuidagi võrrelda hullusega, mis on praegu lahti läinud. Irooniline, et uus sadulkott maksab poes kümneid kordi rohkem kui täpselt samasugune vintage-variant järelturul.

Hind: 2200 €

Lady Dior

Diori moemaja praegu üks kõige populaarsemaid kotte, mida on võimalik soetada pea igas mõeldavad suuruses ja värvitoonis. Kott on saanud nime printsess Diana järgi ning nägi ilmavalgust 1995. aastal. Printsess Diana sai koti kingituseks Prantsusmaa endiselt esileedilt Bernadette Chiracilt ning sellest sai kohe hitt, kui ajakirjades hakkasid levima pildid Dianast, Lady Dior käevangus.

Hind: 3350 €

Prada seljakott

Ilmselt üks kõige tagasihoidlikuma välimusega hittkott. Esimest korda toodi see moehoolikute nina ette 1984. aastal, kuid tõeline läbimurre toimus 1987. aastal. Kuigi praeguseks on moemajad loonud ka hulga edevamaid seljakotte, kipuvad tõelised moefännid ikkagi eelistama seda tagasihoidlikku nailonranitsat.

Hind: ca 1200 €

Louis Vuitton Speedy

Räägitakse, et kes tahab oma kotikollektsioonile aluse panna, siis võiks just Speedy olla kõige esimene disainerikott, mida soetada. Koti sünni taga on Audrey Hepburn, kes palus moemajal 1965. aastal teha nende reisikotist Keepallist miniversioon, mida saaks iga päev kanda.

Hind: 815 € 

Loewe Puzzle

Väidetavalt on Loewe moemaja uus Hermes – trendikam ja nooruslikum, kuid samamoodi pööraselt kallis. Nii on ka Loewe kotid kõike muud kui odavad, ning samuti kõike muud kui traditsioonilise välimusega. Väidetavalt on koti omamoodi kuju saanud inspiratsiooni ühest moemaja vanast kunstnahast kotist, mille pind oli aja jooksul praguliseks muutunud ning meenutas välimuselt praegust Puzzle kotti.

Hind: 1800 €

Balenciaga City

See oli sajandivahetuse üks kõige kuumemaid disainerikotte, mis võidab ka praegu südameid ja rahakotte. Tegu on moemaja ühe kõige populaarsema kotiga, mis on muide ka Kate Mossi üks kõigi aegade lemmik. Negatiivse poole pealt kiruvad aga fashionista'd üle kogu maailma, et kott on hirmus raske ning selle kaasas vedamine on omaette spordiala.

Hind: 1590 €

Stella McCartney Falabella

Kõikide ökosõprade lemmikkott! Nimelt pole selle tegemisel kasutatud ehtsat nahka ning disaineri sõnul on ka ülejäänud materjalid taaskasutatud ja igati ökoloogilised.

Hind: 795 €

Chloé Drew

Üks moemaailma armastatumaid niinimetatud crossbody-kotte, mida on väidetavalt ka kopeeritud rohkem kui ühtki teist disainerikotti.

Hind: 1350 €

TOIMETAJA

+372 5199 3733
jaane.tomps@naisteleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 22 33
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee