Inimesed

«Hiide võib alati minna, sest haldjad on kogu aeg kodus.» 

Silja Paavle, 13. juuni 2018, 06:00
Foto: Silja Paavle

«Daamid võivad tänapäeval küll puu otsa ronida või üle aia hüpata, aga kalessi istumiseks tuleb neid aidata. Ja daamid tänavad silma vaadates,» ulatab Muhu mees Martin Kivisoo külalistele käe ja viib nad meelsasti kalessimatkale muinaskultuuri radadele.

Esivanemate pärand on peamiselt hobutaluna tuntud Tihuse talu peremehele Martin Kivisoole (72) väga oluline, sest see annab mehe uskumust mööda inimesele eetilise, vaimse ja inimliku baasi igapäevasteks toimetusteks. Olulisimaks sellest peab Martin sidet looduse väega. «Vanasti oli taludes palju tööd, aga kunagi ei olnud kiire. Inimesed said hingetuge loodusest, loodusega peeti sidet positiivse väeväljaga riitus­paikades. Olgu siis hiies, raviloitsukivil, pühal allikal või erilise puu juures,» räägib mees. Inimene teadis sellisesse paika minnes alati, et sealsete maahaldjatega on eelkäijad jaganud oma parimaid mõtteid, ning et tema jätab omakorda oma mõtted järgmisele tulijale.

Just seepärast toimetabki Martin juba aastaid oma vanaema sünnikodus, mis rajati 1782. aastal. Ka hobustega on mees tegelenud juba varasest lapsepõlvest alates koos vanaisaga.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

30. august 2019, 00:01
Muhu mees õpetab, kuidas haldjate poole pöörduda: „Neid on võimalik näha!“
12. juuni 2019, 20:50
PÄRANDIKAITSJAD PAHASED: omanik puhastas hiiekoha võsast ja istutab asemele kuused

;