Pere ja lapsed

JAHMATAVAD SALADUSED: tosin asja, millest keegi tulevastele lapsevanematele ei räägi (3)

Naisteleht.ee, 25. jaanuar 2019, 15:35
Foto: PantherMedia/Scanpix
On mõned asjad, mida keegi noorele lapsevanemale mitte kunagi ei maini. Kuid asjata – need tosin hetke jõuavad paratamatult iga lapsevanema elus varem või hiljem kätte.

1. Sa räägid kogu aeg väljaheidetest. Üritades oma mähkmete jaoks selgelt liiga vana last paaniliselt potile treenida, täidavad su päevi jutud kakast ja pissist. Kuidas meelitada teda potile istuma, kuidas meelitada teda mitte mähkmetesse laskma, kui mähkmed juba täis on, kes neid siis vahetama peab ja nii edasi – sa räägid sellest tõesti KOGU AEG!

2. Võõrad lapsed murravad su südame. Ükskord saabub päev, mil täiesti võhivõõras laps purustab su järeltulija illusiooni sellest, et ta on kartmatu rüütel või kaunis printsess. See võib juhtuda näiteks mänguväljakul: ta lihtsalt astub su lapse juurde ja teatab, et tolle mängud on lollakad ja printsesse ja rüütleid pole olemas. Su laps saab sellest üle, aga sul endal on tunne, nagu oleks sind noaga südamesse löödud.

3. Sa annad järele täiesti jaburatele nõudmistele, et vaid saada, mida soovid. Jah, kui su laps tahab, et ta uneajal täidaks ta voodi kaisuloomad nii, et talle endale magamiseks ruumi ei jäägi, siis sa lubad seda, sest muidu ta ei maga. Kui ta tahab, et tema tudutekk temaga kõikjal kaasas oleks, siis sa lubad seda, sest vastasel juhul riskid tohutupikkade jonnituuridega. Sa õpid järele andma ja kompromisse tegema nii, nagu sa iial tegema pole pidanud.

4. „Uinakud“ lapse toa põrandal. Ühel hetkel peab laps beebivoodist ja vanemate magamistoast välja kolima, aga see üleminek ei pruugi minna sujuvalt. Esialgu võib laps leppida teise toaga, aga keelduda seal üksi olemast ja uues voodis magamast. Nii võidki avastada, et veedad öid poolunes lapse toa põrandal, sest vaid nii on järeltulija nõus teie magamistoast eemal püsima. Ära muretse, ÜKSKORD ta õpib ka üksi magama!

5. Kurikuulus „MIKS?“. Alguses on see naljakas. Ükskõik, mida laps küsib ja ükskõik, mida sa vastad, algatab see lõppematu mikside-jada. Ilmselt lubasid sa endale mingil hetkel enne lapsevanemaks saamist, et sina vastad alati kõigile ta küsimustele ja ei ütle iial, et miski on nii lihtsalt sellepärast, et sa ütled, et see nii on. Aga ühel hetkel sa teed seda siiski. Sa ei jõua enam vastata. Ja sellest polegi hullu!

6. Pärast esimest sammu muutub maailm nii ohtlikuks. Sa ei jõua ära oodata, millal ta ükskord ometi kõndima hakkab. Aga kui see hetk käes on, saabub su peakohale murepilv: kogu maailm, isegi su enda kodu, on üks kohutavalt ohtlik paik. Iga nurga taga varitseb potentsiaalne oht lapse elule, igalt poolt on võimalik midagi alla ja endale peale tõmmata, midagi lõhkuda, kusagile kukkuda. Sul tekib küsimus, kas on üldse võimalik, et su laps sellest eluga välja tuleb. Rahune. Vaata enda ümber: maailm on täiskasvanuid täis. Nad kõik elasid kõndima õppimise perioodi üle. See pole nii hull!

7. Jonnihood on osa lapse tööst. Kui teine eluaasta saabub, ajab see su hulluks. Inglikesesest saab õeluskott, kes karjub, nõuab ja tahab, teeb kõike vastupidiselt sellele, mida sa palunud oled ja ei kuula sind üldse. Aga see on periood. Su laps kasvab ja paneb sind proovile, sinu asi on selle aja jooksul endale kindlaks jääda ja armastavalt oma jonnihoogudega võitlev võsuke õigele rajale juhtida. See aeg on raske, aga tasub end tulevikus, kui piirid konkreetselt paigas on, kuhjaga ära.

8. Piinlikud küsimused. „Emme, miks Taavil on kaks isa?“ „Miks need koerad nii naljakalt teineteise küljes tantsivad?“, „Kuidas ma su kõhtu sain?“ – muidugi olid sa kuulnud, et ühel hetkel pead vastama küsimustele, mis pole sugugi nii lihtsad. Väikelapseeas ei vaja need küsimused põhjalikku analüüsi. Kui laps küsib, kuidas ta kõhtu sai, on vastus, et isa aitas, täiesti piisav. Kui laps rohkem huvi tunneb, selgita talle asja jupphaaval, aga kogu detailset tõde korraga välja laduda pole vaja.

9. Täiesti ootamatut nunnumomendid. Kahe-kolmeaastased lapsed võivad olla päris kohutavad, aga täpselt samamoodi oskavad nad üllatada üliarmsate hetkedega. „Panime pojaga puslet kokku, olin just üht tükki paika panemas, kui ta näost punaseks tõmbus ja karjuma pistis, et ta tahab ISE!!! Jäin rahulikuks, andsin selle õnnetu tüki tema kätte ja ta rahunes silmapilkselt, naeratas, pühkis silmad kuivaks ja tegi mulle musi! See oli nii armas!“ Vot sellisteks hetkedeks olegi valmis.

10. Sul tekivad uued sõbrad, sest muud ei jää üle. Mäletad aega, mil sa valisid sõpru selle järgi, et nad meeldisid sulle? Noh, see periood elust on nüüd möödas. Nüüd sobitad sa sõprust teiste lapsevanematega lihtsalt selleks, et päevi lapsega kodus veetes korrakski mõne teise täiskasvanuga rääkida ja terve mõistus säilitada. Kas need vanemad sealjuures sulle meeldivad, pole sugugi oluline.

11. „Tahan hoopis issit!“. Või emmet, olenevalt sellest, kumb vanem lapsega rohkem aega veedab. Umbes kolmandast eluaastast keeldub su senine andunud austaja sinuga aega veetmast ja eelistab iga kell seda vanemat, keda ta vähem näeb. Ta üritab iseseisvuda. See teeb kohutavalt haiget, aga ära takista teda. Kasuta vabaksjäänud aega parem mõne oma lemmikseriaali vaatamiseks.

12. Sa elad koos papagoiga. Umbes teisest eluaastast hakkab su laps kordama järele kõike, mida ta kuuleb. Ja see tähendab, et KÕIKE. Kui sa armastad kodus omade keskel vanduda, tasuks oma suuvärk üle vaadata: sina hoiad vandesõnad koduseinte vahel, aga su laps toob need lagedale kõige ebasobivamal hetkel, näiteks su abikaasa tõsiusklikku vanaema külastades.

3 KOMMENTAARI

t
tagasihoidlik 25. jaanuar 2019, 20:16
Kui sina oled printsess siis kes üljejäänud on? Alamad! Nad on siin selleks, et teenida ja sinu ilu nautida.
m
maalt ja hobusega 25. jaanuar 2019, 16:17
mul ka tuttav. kes iga jumala FB-i postituse alla kirjutab - MINU PRINTSESS ! öökima ajab , kui aus olla.
Loe kõiki (3)