Kultuur

Tulbile jääkuubikuid ja roosile kuuma ehk Nipid, kuidas täna saadud lilli kauem kaunina hoida (1)

Naisteleht.ee, 8. märts 2019, 08:04
Tulp

Vaasi pannes lõika varre otsast väike jupp maha, lõige tee kindlasti otse. Kuna lõike kaudu varre sisse sattunud õhk võib takistada veel õieni jõudmast, on mõistlik lille varre sisse nõelaga augud torgata (iga natukese maa tagant terve varre ulatuses). Vaasi pole mõtet vett liiga palju panna, piisab umbes 5 cm. Eriti hästi passib tulpidele külm ja karge vihmavesi, kuid sobib ka külm kraanivesi. Muide – lisatud jääkuubikud teevad ainult head! Vett tuleks tulpidel vahetada üle päeva ja igal veevahetuskorral vartelt jälle jupike maha lõigata!

Gerbera

Lõika vars enne lillede vaasi panekut võimalikult pika ja viltuse lõikega lühemaks. Gerbera armastab sooja või peaaegu kuuma vett, mida pane vaasi põhja vähe, nii 2−3 cm, seejuures jälgi, et vaas oleks iseäranis puhas – gerbera on bakteritele ülitundlik. Et lill õit ruttu longu ei laseks, lõika iga päev varre otsast jupike maha ja vaheta vaasis vett. Parema säilimise huvides võid lisada vette väikese koguse piiritust või suhkrut (2 tl 1 l veele).

Juba longus lille saad turgutada nii: keera lill tihedalt paberisse, tee varrele uus lõige, pane varreots kuuma vette (umbes 60 kraadi) ja hoia, kuni vesi ära jahtub. Siis keera gerbera paberist lahti, vaheta vesi (ka uus vesi olgu soe) ja õis püsib mõnda aega jälle püsti.

Krüsanteem

Krüsanteem on väga hea säilivusega lõikelill. Enne vaasi pistmist eemalda vartelt kõik vette ulatuvad lehed, sest need ajavad vee ruttu roiskuma. Edaspidi vaheta vett vähemalt üle päeva. Vesi vaasis olgu pigem soe (40−50 kraadi) ja seda võiks olla umbes 10 cm. Paremale säilimisele aitab kaasa ka veele lisatud poolik aspiriinitablett või suhkur (1,5−2 tl 1 l vee kohta).

Närtsima kippuvaid õisi saab turgutada nii: lõika varre sisse 6 cm pikkune lõhe. Keera lilled paberisse, et kuum aur lehti ja õisi ei kahjustaks, ning pista varred lõike ulatuses 2–3 minutiks kuuma vette. See protseduur tapab kõik bakterid ja kaotab vartes olevad õhumullid. Seejärel ehmata lilli, asetades need vähemalt 10 cm sügavusse külma vette. Sinna need õied võivadki jääda, sest vesi soojeneb nagunii õige pea toatemperatuurini.

Nartsiss

Nartsisse ei tohi muude lilledega ühte vaasi panna, sest vartest imbuv mürgine lima takistab teistel lilledel vett imada. Kui on ikka kange tahtmine nartsissid teiste lilledega punti panna, las seisavad enne ööpäevakese üksinda puhtas vees. Kevadlillele kohaselt armastavad nartsissid külma vett. Jälgi, et vett poleks vaasis liiga palju, piisab umbes 5 cm. Vett vaheta üle päeva, nii ei lähe see pahaks.

Suurt mahla voolamist vartest saab vähendada, kui lõikad vartelt otsad ära, kastad varred korraks kuuma vette ning seejärel kohe külma vette. Õiteilu säilitamiseks pane vette natuke suhkrut (10 g 1 l veele) või soola. Hästi mõjub ka tihe piserdamine.

Roos

Esmalt vaata üle lille varred ja eemalda lehed ning okkad, mis jääksid vette. Alumisse varre otsa tee piki vart kulgev diagonaallõige, et lill saaks vett paremini kätte. Ideaalis tuleks roosid panna keedetud ning seejärel toasoojuseni jahutatud vette. Kui nii palju aega oodata pole, sobib ka 30−40kraadine kraanivesi. Vee kogus vaasis olgu 10−15 sentimeetrit ja seda tuleks vahetada iga päev. Iga kord seda tehes uuenda ka varre lõiget. Roos ei talu üldse külma ja tuuletõmbust, mistõttu tuleb transportimisel olla eriti hoolas.

Närbumise märke ilmutavaid roose saab turgutada nii: värskenda varre lõiget, keera lilled paberisse (et kuum aur lehti ja õisi ei kahjustaks) ning pane varre värskelt lõigatud otsad minutiks kuuma vette. Seejärel aseta lilled vähemalt 10 cm sügavusse külma vette. Ööseks pista lilled jahedat vett täis sügavasse veeanumasse, päevaks tõsta need uuesti vaasi.

Liilia

Erilist hoolitsust ei vaja, kuid puuviljavaagnast hoia liiliatega vaas heaga eemal − lill on pehmenemisprotsessil tekkiva etüleeni suhtes tundlik. Vett vaheta vaasis paari-kolme päeva tagant ja värske vesi olgu pigem soe või suisa kuum (40−50 kraadi).

Liiliad õitsevad vaasis kaua ja neid ostes vali kindlasti kinniste õiepungadega lill, sest tavaliselt lähevad õiepungad vaasis järjest lahti. Tolmukad näpista aga enne vaasipanekut ära – nii õitsevad lilled kauem.

Nelk

Vette ulatuvad lehed murra vee roiskumise vähendamiseks ära. Pane vaasi toasoe vesi ja seda võiks olla umbes 10 cm. Lille pikaealisust suurendab vette lisatav aspiriinitablett, sutsuke suhkrut või magusat jooki. Vett on vaja vahetada iga paari päeva tagant.

Nelgi ostmisel katsu õie tuppe. Kõva tupp viitab värskele õiele. Kui see on aga pehme, pole erilist lootust, et õis vaasis kaua säilib.

Ehkki orhideesid müüakse katseklaasi meenutavates ampullides, säilivad need kodustes tingimustes paremini siiski lahtisesse vette paigutatuna. Troopilistele lilledele omaselt eelistavad orhideed vaasis sooja vett, mida vaheta järjekindlalt iga päev. Kuna varreots kipub ruttu pehmeks muutuma, naksa selle otsast iga kord enne uude vette panekut 1−2 mm jupp maha. Lillevaasile kohta otsides arvesta kindlasti sellega, et õied kardavad väga külma ja tõmbetuult. Liigne niiskus ja veepiisad tekitavad aga õielehtedele plekke ja kiirendavad nende närbumist. Tundlik on lill ka etüleeni suhtes, mistõttu pole hea hoida vaasi puuviljade ja teiste lillede läheduses.

Turgutuseks võib lilled pärast lõikamist piiritusse kasta ja lisada paar tilka kangemat kraami ka vaasiveele.