Kultuur

Üliallergiline laps sööb vaid kalapulki (1)

Naisteleht.ee, 4. veebruar 2019, 11:28
Foto: Vida Press
Senitundmatut haigust põdev Imogen Elliott sööb iga päev ainult kalapulki, sest kõige muu suhtes on ta äärmiselt allergiline. Kokkupuude välisilmaga võib ta tappa, kirjutab ajaleht The Mirror.

Pole asja, mis Imogenil allergiat ei tekitaks. Või õigemini, üks siiski on – need on gluteenivabad kalapulgad, mida ta võib muretult vitsutada. Ta ei kannata näiteks muru, õietolmu, loomakarva, polüestrit, plastmassi, kosmeetikat, kemikaale ja isegi päikesevalgust. Kõik need võivad vallandada eluohtliku reaktsiooni.

Ema Kristy serveerib lapsele vaid seda, milles on sada protsenti kindel. Arstide sõnul, ja neid mööda on pere rohkem kui küll käinud, on tegu mingi seniteadmata haiguse ilminguga, kuid mis see täpselt on, ja veelgi enam, kuidas seda ravida, nad veel ei tea. Kuni täpset diagnoosi ei ole, on terve pere iga hetk valvel, et Imogen midagi keelatut ei näpiks ega suhu pistaks.

Kui aktiivne ja elurõõmus tüdruk siiski midagi kätte saab, võivad tagajärjed olla väga koledad. Ta nahale tekivad punased valusad plekid ja ta läheb üleni paiste.

Kord andis ema põnnile tuunikalaampsu. Seda oli ta varemgi maitsta saanud ja tundus, et mingit ebameeldivat mõju see ei avaldanud. Tulemuseks oli aga anafülaktiline šokk – kõri paistetas üles ja laps ei saanud enam hapnikku. Murest hullunud ema tormas haiglasse, kus arstidel õnnestus lapse elu päästa.

„See oli tõeliselt hirmutav kogemus. Oleksin võinud ta kaotada,“ meenutab ema ainsat korda, kui ta proovis lapse menüüd pisutki vaheldusrikkamaks muuta. „Mõned tundlikud lapsed saavad aja möödudes siiski allergiat tekitavaid toiduained süüa, kuid mida enam Imogenile toidulauda korrastada, seda hullemaks tema organismi reaktsioon muutub.“

Pere külmikus on külmutatud kalapulkadel oma koht. Õnneks sööb Imogen neid hea meelega.

Muidugi teeb tütre ühekülgne toitumine emale muret. Et kõik kasvamiseks vajalikud ained kätte saada, annab Kristy talle multivitamiine ja kaltsiumilisandeid.

Beebina ei tahtnud Imogen üldse piima, vaid lasi kõik välja. Niigi segaduses ema süüdistati koguni oma tütre haigeks tegemises. Alles lapse kasvades mõistsid arstid, kui suurt rolli mängib Imogeni tervises allergia.

Isa Mark on suunanud kõik pere säästud uue pisikutevaba maja soetamiseks. Enne iga mööblitüki ostmist uurisid nad põhjalikult, kas toode on ikka täiesti allergiavabadest materjalidest tehtud. Nende kodu põrandaid katavad aga ligi 6000 eurot maksnud vaibad, mis pesamunale terviserikkeid ei tekita.

Kõikjal varitsevad ohud

Kuigi Imogeni ülitundlikkus on harv nähtus, pole see ainulaadne. Hiljuti diagnoositi ühel kaheaastasel poisil eosinofiilne koliit. See tähendas lapse jaoks seda, et ta ei saanud süüa muud kui kartulikrõpse. Nii liha kui ka puu- ja juurviljad põhjustasid lapsele kohutavaid kannatusi. Ainus sobiv toit oli kartul – vaid see ei viinud last surma äärele.

Nähes, et teisi samasuguse häda käes kannatajaid on veelgi ning mõistes vanema koormat sellise lapse kasvatamisel, pani hakkaja Kristy püsti tugigrupi neile, kelle lapsed on allergikud.

Poole kohaga hooldajana töötav Kristy ütleb, et vahel on ikka väga raske. Just see pidev hirm söövitab teda: „Miski ei teeks mulle rohkem rõõmu kui lõpetada see pidev keelamine ning lihtsalt vaadata teda söömas. Pean tal 24 tundi ööpäevas silma peal hoidma.“

Pere Imogeni ees ei söö – teiste rahuloleva matsutamise nukralt pealt vaatamine oleks ema sõnul Imogenile liig mis liig.

Paari kuu eest juhtus selline lugu, et ema läks poodi ja Imogen istus samal ajal poekärus. Üks lapsesõbralik mees paitas tüdruku roosasid põski ja rääkis paar sõna nagu armsate lastega ikka tehakse. Järsku oli laps tulipunane, kobrutava lööbega, huuled tursunud ja hingeldav. Alles hiljem mõistis ema, et mehe käed olid olnud värvised. Vahest oli too härra just maja värvinud? Aga lapsele mõjus kemikaal nii kohutavalt.

Kristy plaanib dieediõeks õppima minna, et Imogeni eripäraga paremini toime tulla. Seni on tema toiduks kalapulgad. Vahel harva saab tirts tükikese puuvilja ja gluteenivaba müslibatooni, kuid väike ja nõrk keha ei talu neid toite igapäevaselt. Ema annab oma parima, et lapsele võimalikult normaalset lapsepõlve luua. Vaatamata müstilisele tõvele on Imogen õnnelik väike tüdruk, kes armastab õega mängida ja joonistada. „Peame vaid jälgima, et ta rasvakriiti suhu ei paneks,“ ütleb ema muigvelsui, mille taga peitub aga kohutav hirm oma lapse elu pärast.