Pere ja lapsed

Kuidas mässava teismelisega võimalikult valutult hakkama saada, nii et säiliks lähedane läbisaamine?

„Tahan olla mõistev lapsevanem, aga teismelised lapsed ei lase mul seda olla!“ (14)

Siret Mägi, 9. märts 2019, 00:01
PARATAMATU KONFLIKT: Psühholoogid seletavad, et teismeea eesmärk ongi vanematest eralduda ja selle käigus otsitakse neis vigu. Suhtlus on valutuim, kui vanem pole liialt autoritaarne ega ka ükskõikne ja kõikelubav. Kui peresuhted on soojad ja sõbralikud, võtavad lapsed vanematest tõenäolisemalt eeskuju.Foto: Vida Press
Selleks et lapse teismeiga mööduks pilvitumalt, tuleks usalduslikke suhteid oma võsukesega hakata sisse seadma hiljemalt algkooliklassides, ennekõike leida tema jaoks piisavalt aega ja temaga rääkida, märgib psühhoterapeut Hannes Kuhlbach. Kui laps juba on murdeeas, soovitab Gordoni perekooli koolitaja Õnne Aas-Udam kindlasti vältida näägutamist ja pidevaid etteheiteid, sest aidata saab eelkõige kuulates.

„Mässuline on teismeiga alati. Mil määral ja kui palju keegi peab vanemate ja autoriteetide, näiteks kooli vastu olema, sõltub paljudest asjaoludest. Üldistatult võib öelda, et turvalise kiindumussuhtega noored läbivad selle perioodi mõneti stabiilsemalt, nende enesekuvand on ühtlasem ja raskustes on võimalik toetuda nii omaenda meelekindlusele kui ka lähedastele,“ räägib Hannes Kuhlbach.

Edasi lugemiseks vajuta:

Samal teemal

10. veebruar 2019, 15:00
Vanemate mure: kuidas taltsutada pubekat?
9. veebruar 2019, 00:01
„Vanaema, vanaisa! Ma tahan tunda, et te armastate mind!“ ehk kuidas luua ja hoida sooja suhet lastelastega?
6. jaanuar 2019, 08:00
Mis vanuses tülitsed oma vanematega kõige rohkem? Vastus on vägagi üllatav

14 KOMMENTAARI

v
Vanaema 10. märts 2019, 23:03
Eks nad ole vastikud jah. Kindel see, et nii vanemad kui kõik teised nende ümber oleks pidanud juba enne seda koledat puberteeti palju teisiti tegema. Aga siiski saavad enamusest neist peletistest lõpuks päris inimesed. Mõnest päris toredad. Nagu meie ise.
a
aga 10. märts 2019, 15:52
sinul küll last ei ole
Loe kõiki (14)