Sina ise

5 märki, et su lähedane, naaber või töökaaslane võib vajada abi 

Mari Tikerpuu, Sotsiaalkindlustusameti kriisiabiteenuse juht, 12. märts 2019, 10:54
 Tiina Kõrtsini
Kui keegi on langenud vaimse, füüsilise, majandusliku või seksuaalse vägivalla ohvriks, on tema esmaseks tundeks sageli häbi. Lisaks ei julgeta või ka ei osata abi otsimiseks kuhugi pöörduda. Sa peaksid helistama ohvriabi kriisitelefonile 116 006 ja küsima lähedase aitamiseks nõu ja abi, kui näed, et: 

1. Tema käitumine on silmnähtavalt muutunud – ta on kinnisem või nukrameelsem.

2. Tema kehal on füüsilised märgid vägivallast ja ta püüab neid varjata – näha on värskeid või vanu sinikaid ja verevalumeid, ta katab end senisest rohkem riiete-sallidega või kannab lohvakaid rõivaid (kuna liibuvad riided teevad haiget).

3. Ta lõpetab suhtlemise või on temaga võimalik ühendust saada ainult kindlatel aegadel. Sellisel juhul võib tegemist olla vaimse vägivallaga, kus kaaslane keelab suhelda.

4. Ta loobub äkitselt hobidest ja põhjendab seda rahapuudusega.

5. Kuuled naabri korterist imelikku lärmi. 

Sellest aastast alustas tööd üleriigiline ja tasuta ohvriabi kriisitelefon 116006 ja veebileht nõustamisteenus veebilehel www.palunabi.ee, kust saab ööpäevaringselt nõu ja abi eesti, vene ja inglise keeles. Ohvriabi kriisitelefonis vastavad kõnedele vastava hariduse ja ettevalmistusega inimesed, kes töötavad oma kodus eri piirkondades üle Eesti. Soovi korral on helistajal võimalik jääda ka anonüümseks.

PÄEVATOIMETAJA

+372 666 2126
merle.luik@naisteleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 22 33
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee