Reisimine

ILU JA ÕUD: Euroopa käänuliste maanteede kuningannad 

Triin Tael, välisajakirjanduse põhjal, 23. märts 2019, 10:30
60 JÄRSKU KÄÄNAKUT: Merepinnast 2757 meetri kõrgusel asuv Stelvio kuru Itaalias on kõrgeim sillutatud mäekuru Ida-Alpides ning kogu Alpide kohta kõrguselt teine. Foto: Vida Press / Alamy
Kui soovid ühtaegu hirmujudinaid tunda ja silmipimestavalt kauneid vaateid nautida, leidub Euroopas selleks hulgaliselt võimalusi. 

Stelvio kuru

„52 tunneli maantee“

Merepinnast 2757 meetri kõrgusel asuv Stelvio kuru Itaalias on kõrgeim sillutatud mäekuru Ida-Alpides ning kogu Alpide kohta kõrguselt teine. Ehkki tema 60 järsul käänakul on juhtunud hulgaliselt õnnetusi, kuulutas motosaade „Top Gear“ Stelvio kuru maailma vingeimaks sõiduteeks. Kuru on sõitmiseks avatud vaid juunist septembrini ning kihab sel perioodil jalg- ja mootorratastest. Ühtlasi on Stelvio Euroopa kõrgeim velotuuride finišipunkt. Korra aastas, augusti viimasel või septembri esimesel laupäeval, korraldab Stelvio rahvuspark Stelvio jalgrattapäeva, kui sinna viivad maanteed on motosõidukitele suletud. Tavaliselt osaleb rattapäeval keskmiselt 12 000 jalgratturit. 

Forcella Lavardet

Samas kandis on teinegi autojuhte juba aastaid hirmutanud maantee – Forcella Lavardet koosneb 14 järsust käänakust, seejärel ületad kaljut mööda vana puusilla. Teed on kitsad, nii et käänakutel tuleks väga aeglaselt sõita, sest lähenevaid sõidukeid pole näha. 

Prantsusmaa võdinarajad

Forcella Lavardet'ga sarnaneb Prantsusmaal asuv Col du Chaussy, mis paikneb 1533 meetri kõrgusel merepinnast. Maantee algab kolmekilomeetrise lõiguga, millel on 17 järsku käänakut. Kuid Col du Chaussy pole pooltki nii hirmuäratav kui Gorges de Galamus' kanjon Prantsuse Püreneedes. Tuultest piitsutatud kõrged ja kitsad maanteed viivad tibatillukese moega tunnelitesse. Kui sa sel teel juba oled, on võimatu ümber pöörata ja tagasi sõita.

Norra trollitee

Mäkke õõnestatud ja kivimüüridega toestatud Trollstigen ehk Trollitee on 1936. aastast peale olnud Norra kuulsamaid vaatamisväärsusi. Mäkke roniv lõik pole just pikk, kuid Geirangerist Romsdali oru põhja suunduv maantee hõlmab 100 kilomeetrit. Tee on kitsuke: kaks autot mahub vaevu kõrvuti ära. Vapustavate vaadete nautimiseks on rajatud spetsiaalsed platvormid, eksootikat pakuvad joad. Maanteed raamistavad uhkete nimedega mäed: Kongen ehk Kuningas, Dronningen ehk Kuninganna ja Bispen ehk Piiskop. Trolliteel on 11 järsku käänakut, Stigfosseni joa juurde viib vägev sild. Talvisel ajal on trollitee laviiniohu tõttu suletud.