Kultuur

Tallinn Music Week pakub elamusi: tasuta linnalavast kuni võimsa ööpeoni 

Toimetas Jaane Tomps, 28. märts 2019, 11:12
Foto: Tõnu Tunnel
Käesoleva nädala lõpuni toimuva uue muusika ja linnakultuuri festivali Tallinn Music Week (TMW) keskne toimumispaik on Eesti Kunstiakadeemia (EKA). Täna, 28. märtsil kell 12 saabub festivalimelu EKAsse Eesti müraroki valitseja Zahiri tasuta kontserdiga. Reedel ja laupäeval toimub EKAs TMW konverents, mis keskendub kultuuri mõjule majanduse mootorina. Laupäeval kulmineerub TMW muusikaprogramm Kunstiakadeemias suure üle maja ulatuva audiovisuaalse retkega EKA ÖÖ. President Kersti Kaljulaid osaleb TMW konverentsil tervituskõnega reedel kell 17 Eesti e-residentuuri ja Start-up Estonia võrgustiku eriüritusel.Täna, 28. märtsi keskpäeval saabub festivalimelu EKAsse tasuta TMW Linnalava kontsertidega. Kell 12 saab aatriumis kogeda Moskva Rodtšenko kunstikooli kasvandiku Diana Burkoti intserdistsiplinaarse projekti rosemary loves a blackberry etteastet. Kell 12.45 võtab järje üle meie müraroki kuningas Zahir  – bänd, mis juba 1990ndatel aastatel tegutses Kunstiakadeemia (too

Reedel, 29. märtsil kell 9.30 avatakse EKA aatriumis kahepäevane TMW konverents. Tervituskõned peavad EKA rektor Mart Kalm, Telia tegevjuht Robert Pajos, Eesti kliimastreigi algatajast Tallinna Arte Gümnaasiumi õpilane Kristin Siil ja TMW juht Helen Sildna. Kell 10.30 teeb ettekande pealkirjaga „Brexit on läbi! Kui vaid soovid“ (“Brexit Is Over“ If You Want It“) Briti kaasaegse disaini ja pop-imagoloogia võtmekuju Malcolm Garrett. Nii nagu Garretti kõne keskendub kunstivaldkonna hääle kuuldavaks tegemisele ajal, mil Ühendkuningriik võib Euroopa Liidust välja astuda, on kogu tänavune konverents pühendunud kunsti ja kultuuri mõjule mitte üksnes kaasaegseid esteetilisi standardeid edendades, vaid ka sotsiaalsetele probleemidele osundades. Antud teema üheks juhtkõnelejaks on Gunvor Kronman, kes on Soome pealinnas Helsingis pannud kultuuri majandust vedama, juhtides nii maailmaklassist muuseumi Amos Rex rajamist kui ka kultuurikeskuse Hanaholmeni renoveerimist. Reedel kell 13.30, pärast TMW fookuspaneeli „Kultuur majanduse käivitajana“ teeb konverentsi raames Kronmaniga avaliku intervjuu ajakirjanik Neeme Raud.

TMW konverents ühendab ka loovsektorite ja tehnoloogiate ettevõtjad, et hõlbustada rahvusvahelist valdkondadeülest koostööd. Reedel kell 17 toimub EKA aatriumis Eesti, Venemaa ja teiste riikide tehnoloogiaettevõtete ja idufirmade vaheline kohtumine, mille  osalejaid tervitavad president Kersti Kaljulaidja e-residentsuse programmi juht Ott Vatter.

Konverentsi mahukaima osa moodustavad aga muusikakesksed ettekanded, arutelud ja töötoad. Laupäeval kuuleb TMW avakõne pidanud Malcolm Garrettit nii omaenda loodud ikoonilistest plaadikaantest rääkimas kui ka EKA tudengite poolt tänavuse TMW artistidele loodud imaginaarseid plaadikujundusi hindamas. Konverentsi aruteludel lahatakse muuhulgas ka muusikafestivalide ellujäämisvõimalusi tihedas konkurentsis nii meil kui ka mujal, kaardistatakse üleeuroopalise ööelu tulevikku ning plaadimüügi ja tuuristamise hetkeseise Eesti muusikaväljal.

TMW konverentsi nimekamateks esinejateks on teiste seas mõjukas muusik ja helilooja Barry Adamson, rockibiograaf  Zoë Howe, kunstnike ja filmitegijate duo Iain Forsyth & Jane Pollard, muusikanõustaja Lucy Bright, Spotify sõltumatute leiblite osakonna juht Jennifer Masset, „parima festivali, mis kunagi ei toimunud“ Fyre logistik ja piloot Keith Siilats, auhinnatud ajakirjanik ja punkmuusik John Robb ning Soome suurima kultuuri- ja konverentsikeskuse Tampere Hall tegevjuht Paulina Ahokas. TMW konverentsil esineb võrdne arv mees- ja naissoost paneliste.

Laupäeval, 30. märtsil kulmineerub TMW muusikaprogramm EKAs Üle Heli festivali ja Briti plaadileibli 130701 / FatCat kureeritud seikluslikke muusikastiile ja audivisuaalseid elamusi pakkuva suure ülemaja peoga EKA ÖÖ. Teiste seas esinevad  Eesti „androidse pärimuse“ duo Maarja Nuut & Ruum ja elektroonilise klubimuusika pioneer Hüpnosaurus, USA müraroki bänd Ceremony, maailmakuulus Iiri elektroonikaduo Lakker, Kanada viiuli-eksperimentaator respectfulchild ja üks Ida-Euroopa originaalsemaid akordionimängijaid Yegor Zabelov.

Kuni laupäeva, 30. märtsini kell 9–21 on EKA aatriumis avatud TMW infopunkt, kus vahetatakse eelmüügist ostetud festivalipasse käepaelte vastu ja jagatakse programmi alast infot. 

Aatriumis tegutseb kuni laupäevani ka KOKOMO kohvik-röstikoda koos Sfäär Resto ja Karjase Sai pagaritoodetega ning avatud on Moe Peenviinavabriku baarid.

Neljapäeva, 28. märtsi Linnalava publikule pakuvad EKA sisehoovis lõunat VLND Burger foodtruck ja pelmeenibuss The Dumpling Truck.

Samal teemal

19. august 2019, 14:37
Tallinn Music Weeki korraldaja jäi 20 000 euroga kahjumisse
29. märts 2019, 09:21
GALERII | Tallinn Music Week sai hoo sisse, esimesel õhtul olid lavadel Puuluup, Daniel Levi ja J.M.K.E.
27. märts 2019, 09:36
TOP 10 | Ägedad naisartistid, kelle esinemisi Tallinn Music Weekil kindlasti maha magada ei tohiks!
25. märts 2019, 09:08
Täna algav Tallinn Music Week kuulutab Põhja-Tallinna uueks loovlinnaosaks