Inimesed

Maailmakuulsad staarid, kes pole lasknud psoriaasil enda elu ära rikkuda 

Naisteleht.ee, 12. aprill 2019, 11:31
Foto: AFP / Scanpix
Värskes Naistelehes räägib juutuuber Martti Hallik avameelselt oma elust psoriaasiga (Loe lähemalt SIIT). Ebamugav ja tihti valulik haigus võib raputada ka kõige enesekindlamaid inimesi. Kui sinu karjäär sõltub aga rambivalgusest, siis pole isegi variant käed rüpes kodus istuda. Siin on ülevaade maailmakuulsatest staaridest, kes pole lasknud psoriaasil enda elu ära rikkuda.

Kim Kardashian West

Samal teemal

Kim on oma nahaprobleemidest juba aastaid avameelselt rääkinud. Tõsieluseriaali "Keeping up with the Kardashians" staar päris haiguse oma emalt Kris Jennerilt. Esimesed sümptomid lõid tal välja 30-aastaselt. Kui varasemalt esinesid need tal vaid jalgadel, siis 2017. aastal hakkas psoriaas levima ka tema näole. "Pärast mitmeid aastaid olen ma õppinud sellega elama," kirjutas Kim 2016. aastal oma veebilehel. "Ma ei ürita seda enam nii palju katta. Vahel tunnen ma, et see on mu suur viga ja kõik teavad sellest – miks siis seda peita?" Mullu teatas staar, et tema seisund on muutunud keerulisemaks ja sellega on üha raskem toime tulla: "Arvan, et on kätte jõudnud aeg psoriaasi vastu ravim leida. Ma pole varem seda nii hulluna näinud ja ma ei saa seda nüüdseks isegi ära katta. See on üle võtnud kogu mu keha."

Foto: AFP / Scanpix

LeAnn Rimes

USA pop- ja kantrilaulja andis oma esimese albumi välja 11-aastaselt ja kolm aastat hiljem võitis ta esimese Grammy. LeAnn Rimes on teadlikkust tõstva kampaania "Stop Hiding from Psoriasis" ("Lõpta psoriaasi eest peitmine") nägu.

Foto: AP / Scanpix

Cara Delevingne

Cara Delevingne kogus kuulsust poodiumitelt, kuid modelli stressirohke elustiil päästis valla psoriaasi. Oma karjääri tipphetkel ühe nädala jooksul kuni viiekümne kolmel moesõul osalenud Cara koges psoriaasi ägenemist ning sealjuures ka ärevust ja depressiooni. "Inimesed panid kindad kätte ja ei tahtnud mind katsuda, sest nad arvasid, et see on pidalitõbi või midagi," tunnistas ta väljaandele Daily Mail, et nende kogemuste tõttu otsustas ta hoopis näitlemise poole pöörduda. 

Foto: AFP / Scanpix

Cyndi Lauper

80ndate hittloo "Girls Just Wanna Have Fun" laulja tunnistas, et temal lõi psoriaas välja aastal 2010. Lööve levis üle kogu tema keha ja ta proovis kõiki saadaval olemeid ravimeid, kui kasutult. Lõpuks hakkas see mõjutama ka tema häält. "Siis varisesin ma kokku...Olin masenduses ja tundsin end kohutavalt," rääkis ta ajakirjale People. Nüüdseks on 65-aastane Lauper haigusega leppinud. Hetkel teeb ta koostööd erinevate organisatsioonidega, et tõsta inimeste teadlikkust.

Foto: Code 20520 / Scanpix

Art Garfunkel

Simon and Garfunkel läks laiali aastal 1970, kuid Art Garfunkel on tegus olnud sooloartisti, poeedi ja näitlejana. Mees on korduvalt külastanud Iisraeli ja ujunud Surnumeres, et proovida selle väidetavaid raviomadusi. "Mulle on öeldud, et psoriaasi on hea ravida soolases vees ujudes," seletas ta. Kahjuks polnud sellest Garfunkelile siiski abi: "See polnud küll terapeutiline, kuid ilus."

Foto: REUTERS / Scanpix

Jon Lovitz

Armastatud koomik on psoriaasiga elanud üle viieteistkümne aasta. 61-aastane Lovitz on koostööd teinud erinevate kampaaniatega ja kirjutanud oma seisundist avameelselt väljaanne Huffington Post veergudel: "Miks häbeneda psoriaasi? Keegi pole ju täiuslik? Uskuge mind, ma tean. Minu töö on inimeste kulul nalja teha."

Foto: AFP / Scanpix

Eli Roth

Auhinnatud näitleja ja lavastatud Eli Roth pole avalikult palju oma psoriaasist pajatanud, kuid BBC-le antud intervjuus ütles ta, et tal lõi see väga hullust välja 22-aastaselt: "Mu jalad olid seda täis. Ma ei suutnud kõndida, sest mu jalad olid lõhestunud ja veritsesid." Daivd Lynchi käe all õppinud Roth nentis, et sai nahahaigusest inspiratsiooni oma karjääriks õudusfilmides.

Foto: EPA / Scanpix

Liam Gallagher

Ansamblist Oasis tuntud Liam Gallagher on tunnistanud, et ka tema keha katavad punased laigud. Mees meenutas, et üks fänn pidas pealael olevaid nahatükke narkootikumideks.