Suhted

Ära kannata üksinda! Abielulahutus võib viia tervise (8)

Siret Mägi, 13. aprill 2019, 00:01
Foto: Vida Press

Varasemad teadusuuringud on juba tõendanud, et lahutus halvendab osapoolte majanduslikku olukorda ning viib enamikult kauaaegsed perekonnasõbrad. Kuid see võib pöördumatult rikkuda ka lahutajate tervise. „Endast ja oma lähedastest hooliv inimene peaks kindlasti otsima abi asjatundjailt, kui oma jõust ja oskustest ei piisa,“ paneb psühholoog-paariterapeut Aita Keerberg puntrasse jäänutele südamele.

Pikaaegses paarisuhtes elavad inimesed tarvitavad harva psüühikaravimeid, kuid abielu lahutades tõuseb uinutite, rahustite ja antidepressatide tarvitamine mitmekordseks, selgub Helsingi ülikooli korraldatud pikaajalisest uurimusest. Ka õnnetustesse ja kaklustesse sattumise ning alkoholiga liialdamise risk suureneb kohe lahutuse järel mitu korda, eriti meestel. Lahkuminekut kavandavate, lahutusprotsessis viibivate ja lahutuse läbi teinud inimeste nõustamine on tänini ebapiisav, leiavad uurijad.

Helsingi ülikoolis vaadeldi abielulahutuse, inimeste vaimse tervise ja suremuse seoseid. Uurijad leidsid, et psüühikaravimite pruukimine suurenes märgatavalt juba enne abielu ametlikku lahutamist. Lahutusprotsessi järel tarbisid vastselt vallalised psüühikaravimeid küll veidi vähem, kuid nende manustajaid oli võrreldes abieluinimestega selgelt rohkem, nentis sotsioloog Niina Metsä-Simola ajakirjale Seniorin Terveys.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

12. aprill 2019, 00:01
Tervendaja Heli Ayera: „Katkistel vanematel on katkised lapsed.“
7. aprill 2019, 08:30
61 AASTAT ARMASTUST! Kirjanikepaar Enn ja Helga Nõu: me ei saaks teineteiseta enam kunagi hakkama
5. aprill 2019, 17:40
Perenõustaja: kooselul on lootust, kuni kaasad teineteist kuulavad
4. aprill 2019, 13:59
Mis saab siis, kui Kate ja William otsustavad abielu lahutada?