Kultuur

Mine õige laadale: vahvad üritused, mille võiksid kindlasti suvisesse kalendrisse ära märkida! 

Triin Raestik, 2. juuni 2019, 09:00
Võrtsjärve kala -ja käsitöölaatFoto: Korraldaja
Siinse suve lahutamatu osa on vahvad laadad. Valik on seinast seina – püti- ja potilaat, rabarberi- ja kalafestival. Rääkimata portsust traditsioonilistest ostu-müügipidudest. Koostasime nimekirja põnevamatest üritustest, et saaksid need suveürituste kavva märkida.

RabarberifestivalFoto: Tiina Kõrtsini

Rabarberifestival

2. juunil

Rõõsa ja roosa aiataime auks peetakse festivali Roosna-Alliku mõisapargis. Pakutakse rabarberist tehtud tooteid ja kaupu nii proovimiseks kui ka kaasa ostmiseks. Peale rabarberitoodete ja kaupade saad osta-müüa taimi, istikuid ning aiatarbeid.

Laadainfo: FB-lehel «Rabarberifestival»

Kreisilaat

8.–9. juunil

Rakvere linna päevade ajal peetakse Kreisilaata. Esindatud on ehe käsitöö ja väikeettevõtted, kelle toodang sünnib Eestimaal. Sekka leidub tarbe- ja tööstuskaupu, et valikut jaguks igale maitsele. Kauplejad kogunevad Kastani puiesteele, Kirikupargis saab keha kinnitada ja kultuuri nautida. Otse loomulikult on lasteatraktsioonid, spordivõistlused, kontserdid jpm. Laat, nagu laat olema peab!

Laadainfo: Rakverekultuurikeskus.ee/kreisilaat

Võrtsjärve kala -ja käsitöölaatFoto: Korraldaja

Võrtsjärve kala -ja käsitöölaat

8. juunil

Traditsioonidega laata peetakse sel aastal juba üheteistkümnendat korda ja kauplejad leiab Jõesuu puhkealalt Võrtsjärve külastuskeskuse territooriumil.

Laadal võimutseb kala kõikvõimalikul kujul. Lisaks pakutakse käsitöömeistrite loomingut ja lastele on avatud õpitoad. Põnevaid kalaroogi valmistavad kalakokad ja järvel saab teha lõbusõitu.

Laadainfo: Vortskalandus.ee

Avinurme tünnilaatFoto: Korraldaja

Avinurme tünnilaat

23. juunil

Kes tünnilaadal pole käind, see pole õiget laata näind! Pika ajalooga tünnilaat toimub sel aastal juba 20. korda. Soovitame soojalt kõigil vähemalt kord elus seda vahvat ettevõtmist oma silmaga kaeda. Müügil on palju puidukaupa: korve, aiamööblit, tünne, kibusid ja ohtralt muud põnevat.

Laadalaval teevad muusikat Ivo Linna ja Supernova. Õhtul keeruta simmanil jalga ja naudi vabaõhuetendust.

Laadainfo: Avinurme.ee või FB-lehel «Avinurmetünnilaat»

Koeru antiigi- ja vanavaralaat

13. juulil

Januse Käo pubi pargis toimub sel aastal neljandat korda antiigi- ja vanavaralaat. Nagu nimi ütleb, müüakse seal antiikesemeid, vanavara ja -kraami.

«Uulu lamba vest»

27. juulil

Kogu pere festivalil kaubeldakse kohaliku käsitöö ja toidukraamiga. Eesti Grilliliidu eestvedamisel toimuvad Eesti meistrivõistlused lambaliha grillimises.

Lisaks korraldatakse spordivõistlusi, on lamba pügamise ja villa töötlemise töötoad. Sobita tutvust koduloomadega, naudi kultuuriprogrammi ja muidugi söö head-paremat, mis valmistatud eelkõige lambalihast.

Laadainfo: FB-lehel «Uulu Lambavest»

Pirita Kloostripäeva käsitöö- ja taas­kasutuslaatFoto: Korraldaja

Pirita Kloostripäeva käsitöö- ja taaskasutuslaat

28. juulil

Pirita kloostri varemete alal kaubeldakse kodumaiste meistrite käsitööga, mahe- ja talukauba ning aiasaadustega. Toimub rohevahetus ja taaskasutust toetav kirbuturg.

Laadainfo: Piritavak.ee või FB-lehel «Pirita Kloostripäev»

JuustufestivalFoto: Aldo Luud

Juustufestival

17. augustil

Kui satud augusti keskpaigas Lääne-Virumaale, väisa Arkna juustufestivali. Seal saavad kokku Eesti talumeiereid ja väiketootjad. Soeta kõikvõimalikku masti juustu ja teisi piimatooteid. Lisaks kõike, mis juustu juurde sobib – käsitööõlut, -veini, -siidrit, hoidised ja näkse.

Laadainfo: FB-lehel «Juustufestival 2019 Arkna mõisas»

Kostivere mõisFoto: Elmar Rauam

Kostivere XI mõisapäeva laat

18. augustil

Harjumaal Kostivere mõisapargis pakutakse Eesti ettevõtlike tootjate ja väikeettevõtete valmistatud tooteid, eestimaist jooki-sööki. Osale Palamuse muuseumi õpetaja Lauri vanaaja koolitunnis, kuula keeleteadlase Jüri Viikbergi loengut keelemurretest ja murdekeeltest ning jutuvestja Piret Pääri. Esineb Kihnu Virve pereansambel, luuletajad Ly ja Kristiina Ehin, muusik Silver Sepp ja ansambel Nedsaja Küla bänd.

Laadainfo: Joelahtmekultuur.ee

Tahkuranna kurgifestivalFoto: Korraldaja

Tahkuranna kurgifestival

20. augustil

Peamised märksõnad on loomulikult kurk, kala ja käsitöö. Meki põnevaid kurgihoidiseid, osta kaasa kohalikku toitu ja käsitööd. Laadameeleolu loovad rahvalauljad, osaleda saab õpitubades ja ise käsitööd teha.

Laadainfo: Kurgifestival.ee

Lüübnitsa sibula- ja kalalaatFoto: Reigo Teervalt

Lüübnitsa sibula- ja kalalaat

24.–25. augustil

Tõmba suvele joon alla Setomaal peetava Lüübnitsa sibula- ja kalalaadaga. Aukohal on muidugi mõista sibula- ja küüslauguvanikud, aga kohalikud kalurid müüvad ka värsket ning kuivatatud järvekala. Kavas on kirev kultuuriprogramm, töötoad ja konkursid.

Laadainfo: Visitsetomaa.ee