Kultuur

Suvelugemisest näitusteni ehk selle nädala kultuuriuudised 

Helina Piip, 6. juuni 2019, 14:15

Suvelugemist

Sarah Winman, «Plekkmees», kirjastus Varrak

Peategelase ametiks on autode plekitööd ja pealkirja puhul on leitud paralleele «Võlur Ozi» plekkmehega, kel polegi südant. Siinse peategelase oma on kildudeks üksindusest, igatsusest teise mehe järele, oma naise järele, sest nad on nii omad, et kedagi sellist enam ei tule. Kõik kokku on kuidagi õrn nagu trompetiviis metsistunud kirikaia taga.

Võib-olla pole sa päris kindel, kas tahad lugeda nii paljudest surmadest, ent raamatu kurbus on puhastav ja võrdlused köitvad.

Näitusele!

Kultuslik Pallas

Tartu Kunstimuuseum tähistab Pallase kunstikooli sajandat sünnipäeva. Viltuse maja kolmel korrusel on töid nii nimekatelt kui ka vähem tuntud õpilastelt ja õppejõududelt. Tutvustatakse kooli ajalugu ja töökorraldust ateljeedes. Erakogudest pärit maalide juures on tore lugeda, mida tähendavad tööd neile, kes nendega iga päev koos elavad, on piltidega kokku kasvanud. See näituse osa vahetub augustis, kui pannakse üles teinegi valik maale kodudest.

Kindlasti võta aega, et vaadata-kuulata videosid – saad teada, mida arvavad Pallase kuvandist mitmed kunstiga seotud isikud. Eesti esimese kunstikõrgkooli pärandi tunnustamise kõrval avaldavad mõned sedagi, et Pallas ei kõneta uut põlvkonda, et pallaslaste tööd on vaid oksjonite ja galeristide leib.

Näitus «Pallas 100. Kunstikool ja kultus» jääb avatuks 27. oktoobrini.  

Kinno!

Kuule, tee nalja!

Režissöör Mikhail Idovi «Humorist» viib suvelõpu nädalasse aastal 1984. Peategelane Boris Arkadjev (näitleja Aleksei Agranovitš) toob meelde kõik toonased suuri saale ja raadioeetreid vallutanud humoristid-estraaditähed. Boris Arkadjev on küll kuulus, kuid mitte vaba. Nii on põhjust mõtiskluseks loomevabaduse üle, mis ei sõltu üksnes tsensuurist, vaid ka publiku ootustest, moraalsetest valikutest. Filmi temaatika pole aga jäänud kaugesse nõukogude aega, paralleele võib tõmmata ka praeguse Venemaaga.

Foto: SILVER TONISSON
Foto: SILVER TONISSON

Ära maha maga!

Nädalalõpul on põhjust väisata Viljandit – 7.–9. juunini toimuvad seal Hansapäevad. Laupäeval kell 17.00 peetakse suisa Viljandimaa laulu- ja tantsupidu «Mu õnn ja rõõm», millele eelneb rongkäik. Muul ajal aga on hea mõte luusida toiduturul, käsitöölaadal, «Mulgi messil». Kontserte toimub siin-seal ja eriti suurejooneline saab olema Põhja Konna reedeöine kontsert Kaevumäel algusega 00.00. Enne veel otsi üles Viljandi pikim uulits – Tartu tänav, sest reedel kella 19.00st vallutab seal kandis vanalinna kohvikuteöö. Lisainfo: Hansa.viljandi.ee