Ilu ja mood

Kas troopilise mustriga särki kandev mees on tropp või hoopis moehai? 

Eiris Teeveere, 17. juuni 2019, 11:40
1. Zara 29,95 €
Troopilise mustriga särgid – omamoodi klassika meestemoes. Kuid kas selle kandja ikka võib end selles tunda kui maailma kõige ägedam mees, või peaks lõbusast suvesärgist siiski eemale hoidma?

Klassikalist Hawaii särki – palmi-, lillede või mõne muu troopilise mustriga, lühikeste käistega ja eest nööbitavat – tunnevad ilmselt paljud 90ndate Ameerika komöödiatest. See sai maailmale tuntuks eelkõige tänu pintsaklipslastele, kellel oli lubatud reedeti kontoris püksirihm lõdvaks lasta ning nii-öelda Hawaii särgi reedet pidada ehk tulla tööle särgis, mida kontorirott tavapäevadel eales kanda ei oleks tohtinud. Särgi mainele see muidugi suurt kaasa ei aidanud, sest palmisärgi kandmisega kaasnesid ka ülekäte läinud peod ja alkoholi liigtarbimine.

Ameeriklaste läbustamiskuvand ei peegelda tegelikult kuidagi Hawaii särgi päritolu. Nagu nimigi viitab, pärineb see Hawaiilt ning on seal tuntud hoopis kui Aloha särk. Esimene taoline müüdi väidetavalt 28. juunil 1935. aastal Honolulul ühes sealses poes, mille omanik oli Jaapanist pärit immigrant. Esimesed särgid olid tehtud Jaapanist pärit töökimono materjalist.

Seejuures väärib märkimist, et niinimetatud Aloha särk muutus kiiresti väga populaarseks ning nende masstootmisest sai üks saareriigi tulusamaid ettevõtmisi. Oluline on teada, et kui praegu on tegu siiski vabaajasärgiga, siis Hawaiil peetakse seda eelkõige viisakaks riietuseks, millega käivad tööl ka kõrgetel kohtadel olevad ametnikud ning nii mõneski kohtumajas võivad seda istungitel kanda ka advokaadid.

Läbustamise ja üleüldse veidi labase maine sai Hawaii särk endale külge ameeriklaste tõttu, kes pärast II maailmasõda selle kodumaale kaasa võtsid ning reisimise hõlbustumise järel hakkasid seda Hawaiilt ostma kui naljakat suveniiri. Kui Hawaiil tunti Aloha reedet kui viimast tööpäeva, siis 1960ndatel hakkas see tava vaikselt Californiasse kanduma ning sellest sai nii-öelda vaba reede, millega kaasneski särgi senise hea maine langus.

Ometi on Hawaii särk viimaste aastatega järjekindlalt moepildile trüginud ning ilmunud ka väljapeetumasse seltskonda. Siiski on oluline teada, kuidas sellist lärmakat ning mõneti halva mainega särki kanda nii, et ei jätaks endast tolguse muljet.

Nii tulebki selgeks teha Hawaii särgi reeglid. Esiteks tuleb kinni pidada reeglist üks muster korraga. Teiseks tuleb arvestada sellega, et kui oled endale juba lillelise või palmimustriga särgi selga pannud, siis korallpunased püksid või kollased šortsid võiksid kappi jätta. Vööalune osa tuleks riietada võimalikult neutraalsetesse toonidesse. Näiteks lühikesed beežid chino-šortsid (ehk inimkeeli viisakad lühikesed püksid) või heledad tavapikkuses chino'd sobivad väga hästi. Viisaka puhkaja mulje jätad endast ka sellisel juhul, kui otsustad särgi nööbid eest lahti jätta ning paned sinna alla valge, keha ligi hoidva T-särgi. Jalanõude puhul võiksid samuti eelistada minimalismi, näiteks valgete tenniste näol. Matkasandaalid, matkatossud, varbavaheplätud ja muud sellist tüüpi jalanõud jätavad sinust pigem peoturisti kui moeka mehe mulje.

Kui leiad, et sina oled üks neist meestest, kes suudab Hawaii särgi viisakalt välja kanda, siis tasub silm peale panna neile moesärkidele: 

1. Zara 29,95 €