Naisteleht

Merle Luik | Laulu- ja tantsupeo meeleolud võiksid kestma jäädagi 

Merle Luik, 9. juuli 2019, 17:31
Foto: Mardo Männimägi
Kas märkasite, et möödunud nädalal justkui muutus midagi. Inimestes, suhetes, kogu Eesti elus …? Kui viimased pool aastat on (vähemalt minu arust) olnud õhk kurjusest ja üksteise peale pahandamisest paks, siis nüüd äkki oli ilm täis rõõmsaid, naeratavaid ja teineteise vastu sõbralikke inimesi.

Kusjuures, ma polnud ainus, kes seda märkas. Sattusin sellest rääkima mitmete inimestega, kes samamoodi arvasid. Mulle tulid näited otse koju kätte.
Meie tütreke tuli hilja õhtul tantsupeo peaproovist ja oli väga väsinud. Kustunud näoga teismelist märkas aga üks pisike vanaproua, kes kutsus last rahvast täis liinibussis … enda põlve peale istuma. Sellist suurt 14aastast, kellel veel mitu kilo rahvarõivaid seljas! Laps küll ei läinud armsale võõrale vanainimesele sülle, kuid see-eest olid nad pikalt vestelnud tantsupidudest ja tantsimisest. Koju tulles imestas ta rõõmsalt – vaata, mis juhtus!

Teisel päeval käis ta aga enne proovi minekut koeraga õues jalutamas. Lihtsalt jalutas, rahvariided seljas, mööda tänavaid. Tagasi tulles ütles, et küll on imelik – kõik vastu tulnud inimesed naeratasid. Mis seal salata – pealinna tänavatel avanenud vaatepilt, kus täiesti argistes olukordades askeldasid rahvarõivastes inimesed (oli see siis kaabu ja põlvpükstega prügiväljaviija või pasteldes ja tanuga lapsekärulükkaja), oli tõepoolest ikka ütlemata muhe ja kiskus suu vägisi naerule.

Kui siia lõppu lisada veel tuttavalt kuuldud lugu sellest, kuidas tundmatu härra kinkis oma laulupeopiletid värava taga nukrutsenud vanematele, kes ei oleks saanud muidu oma lapse laulupeodebüüti vaatama-kuulama minna … Siis mõtlen ma, et just sellises Eestis ma tahaksingi elada. Sõbralike ja naeratavate inimeste Eestis. Ja seda mitte ainult iga viie aasta tagant.