Inimesed

Tiia-Ester Loitme: igal ööl on suremine ja igal hommikul uuesti elluärkamine 

Verni Leivak, 23. juuli 2019, 13:00
Foto: Teet Malsroos
Juba kümme aastat tagasi antud intervjuudes on Tiia-Ester maininud, et ihkab kauaoodatud vabadust. Ellerheinaga jättis ta ametlikult hüvasti seitse aastat tagasi, kuid teineteisel hoiavad nad ikka silma peal. Detsembris, oma 85 aasta juubelil, astus ta Niguliste kirikus viimati taas koori ette.

Niisiis on vabadus käes juba tükk aega ning Tiia-Estri sõnul elab ta ropptavalist elu, mida proovib kohe kirjeldada.

«Esiteks on igal ööl suremine,» teatab ta toonil, nagu teadustaks raadio-
diktorina uudist, «ja igal hommikul uuesti elluärkamine. Seejärel mulistan nii kaua vee all, kui vähegi saan. Olen ju mereelukas, kellele meeldib ujuda. Kus aga veelomp on, seal ma olen ja midagi teen,» ütleb naine.

Teisalt tunnistab Tiia-Ester, et lõpetas mõttetute asjade söömise. «Neid asju on isegi rohkem, mistõttu võiks öelda, et ma ei söögi.» Naise sõnul mõtles ta juba abikaasa Endliga välja, et peaks enam mahla jooma. Nii vuristatigi ühest masinast läbi igasuguseid frukte, millest suur osa lakke lendas. Alles mõne aasta eest sai Tiia-Ester tõelise kannmikseri. Söömist tuleb tema sõnul piirata aga selleks, et muidu venitame oma kõhu söömisega välja.

Osa hinnatud dirigendi päevast kulub aga kogunenud nootide korrastamisele. Tiia-Ester imestab isegi, et ei suuda seda juba pikemat aega lõpule viia. Võib-olla sellepärast, et kui see lõpuks kõik korda saab, tekkiks tema toast muuseum, mis aga mitte kuidagi inimese eluruumi ei meenutaks – ja see talle ei meeldiks.

Loe lähemalt Naistelehe intervjuust!