Inimesed

Ristluslaevadel töötav Helina Randma: „Mul pole nädalapäevadest sooja ega külma.“ 

Ketlin Beljaev, 11. august 2019, 10:47
VILJANDI PAADIMEES: Helina pole küll Viljandis üles kasvanud, kuid tunneb end siin väga koduselt. Mõne aasta pärast plaanib naine just Mulgimaale randuda, kaasas ka šotlasest paadimees Scott Stephenson.

Ristluslaevadel vanemõena töötav Helina Randma ei tea juba viiendat aastat, mida tähendab sinine esmaspäev, sest nädalapäevade asemel on ikka ja alati sadama nimed.

Helina (32) tõdeb, et nädalapäevi pole ühegi laevatöötaja käest mõtet küsida – nad lihtsalt ei tea neid. Küll aga teab ta laeval olles umbkaudu kuupäevi, sest sellest sõltub kojuminekuni jäänud aeg. Omaette ooper on kellaga. «Viimati USAst Euroopasse tulles läksime kuus korda ajas tagasi,» tõdeb naine. Sellepärast tundubki talle naljakas, kui eestlased kurdavad selle üle, et aastas tuleb kaks korda kella keerata.

Enda puhul ongi Helina täheldanud vingumise vähenemist. Naine on lihtsalt harjunud erinevate inimeste ja olukordadega kohanema. Näiteks mõni aasta tagasi tuli tal Inglismaal õena töötades jagada ametikorterit keskealise Filipiini mehega, kes muutis nende ühise köögi suitsuruumiks. «Kaotasin kolme kuuga seitse kilo. Ma polnud varem väga palju reisinud ja nüüd visati otse teise kultuuriruumi,» meenutab ta esimest välismaa kogemust.

Edasi lugemiseks: