Pere ja lapsed

Õpetaja soovitused lapsevanematele: kuidas soodsamalt kooliks valmistuda? 

Kati Voomets, 20. august 2019, 19:08
Foto: Pexels
Väga paljudes peredes lähevad lapsed septembris kooli. Kuidas sellega kaasnevaid väljaminekuid kontrolli all hoida? Saku Gümnaasiumi õpetaja Merilin Nigumann jagab oma soovitusi.

Merilin on olnud õpetaja kaheksa aastat ja õpetanud 5.-12. Klassi õpilasi. Tänu sellele on tal kogemused, mida lapsed tegelikult kooli alguseks vajavad ja kuidas selle arvelt pere eelarvet mitte lõhki ajada. Mis soovitusi jagab Merilin lapsevanematele?

1. Õpeta laps oma asju hoidma
Ma õpetan enamasti 5.-12. klassi ja aastat alustan ma ise kahe pastakaga. Aasta lõpuks leiab minu klassist hunnikutes malle joonlaudu, üle 30 pastaka, markereid, kustukumme, terveid pinaleid, kunstitarbeid, riideid jne. Saadan sõnumeid välja, panen nähtavale kohale, pakun erinevatele klassidele, kuid ei midagi. Minu kätte nad ka jäävad. Seega palun sildistage oma lapse asju – pange juurde klass ja perekonnanimi.

2. Lapsed konkureerivad omavahel, seega mõni asi võib kaduda selleks, et saada uus

Õpetage lastele raha väärtust ja oleks tore kui nad mõistaksid, et seda pole lõputult. Õpetage lastele, et asjad peavad kestma. Näiteks nutitelefon, mille te oma lapsele ostate, võiks vastu pidada vähemalt kaks aastat. Ometi näen, kuidas neid tahtlikult loobitakse, taotakse vastu lauda ja jäetakse laokile. Eesmärk on alati sama – telefon on vana, laps tahab uut või siis on lihtsalt uus mudel väljas. Kuna lapsevanem on öelnud, et enne ei saa uut telefoni, kui vana enam ei tööta, nähakse lahendusena vana telefoni lõhkumist.
Seepärast soovitan lapsevanematele teha lastega lepingud – kui telefon enne teatud aega katki läheb, siis asendatakse see nuputelefoniga.

3. Rääkige aineõpetajatega enne asjade ostmist. Nõudmised on erinevad ja võivad kohati olla ootamatud ja alguses ka natuke arusaamatud. Samuti võivad osad õpetajad anda lastele enda poolt vihikud, sest siis on need õpetaja omad ja lastele laenatud, ehk siis ma võin sinna kirjutada, hindeid panna, tagasisidestada jne. Ja ka nõuda hoolsat suhtumist. Sama asi on kunsti ja käsitöötarvetega, tihti ostetakse sobimatud või valed. Küsige lisaküsimusi, õpetaja tavaliselt näitab lastele näidiseid, aga kõik ei pruugi meelde jääda või siis jääb märkamata.

4. Usinamale ja väikeste koolide kunstiõpetajale/käsitööõpetajale võib teha ettepaneku, et kunstitarbeid võiks ühiselt tellida

 Kõigile ühesugused, hea kvaliteediga ja tihti hulgi kunstitarbeid osta on kokkuvõttes kõvasti soodsam. Nii võib kindel olla ka selles, et lapsele on tagatud õiged vahendid. Muidugi võiksid siinkohal võtta ka lapsevanemad selle initsiatiivi.

5. Suhelge aktiivselt klassi lapsevanematega

Lapse klassikaaslaste vanematega võiks muuhulgas leppida kokku ka sobiva taskuraha koguses, mis summas väljasõidud on sobilikud, kui palju kinkida sünnipäevadel raha ja mis hinnas võiksid olla loosipakid. See hoiab ära palju tõrjumist ja ebamugavaid hetki. Samuti on parem ülevaade, kas lapse jutt sellest, et klassivend Tõnu saab 20 eurot nädalas taskuraha on tõsi või mitte.

6. Tegelikult on need kustutatavad tintenpennid mõttetud

Õpilasel peab tekkima harjumus korralikult asi maha tõmmata ja uuesti kirjutada. Tihti näen, kuidas lapsed nühivad terveid lõike maha, mis võtab kohutavalt aega. Sõna puhul on ok, aga terved laused? Ise eelistan maha tõmbamist, siis on näha, kas eelnev vastus oli õige, aga laps lihtsalt kahtles endas. Ja enamasti jääb see paber ikka määrdunud ning eksamitel ei ole see hea.

7. Kirjastage nime ja klassiga ka sporditarbed ja riided

 Meil on aasta lõpuks tavaliselt m³ kast omanikuta riideid, ka leidub suuski ja muud. Lapsed tihti unustavad, et neil on asjad veel koolis ja kevadel ei pruugi ka lapsevanem mäletada, et suuski veebruaris koju ei toodud.

8. Pinaleid ja muid vidinaid võib vaadata välismaa e-poodidest

Pooled Eestis leiduvad pinaleid on juurdehindlusega sama kaup, mida saaks märksa soodsamalt mõnest välismaa veebipoest tellida.

9. Ärge raisake mõttetute vidinate peale raha, mida laps ei kasuta või mis on emotsiooni ajel ostetud

10. Ärge raisake raha kilekaantele

 Raamatute kaanetamiseks on märksa tõhusamad tapeet ja jõupaber. Tapeedi jääke leiab nii sõpruskonnast kui ka ehituspoodide jäägiriiulitelt.

 Eriti puudutab see vanemaid klasse, kus uus koolikott igal aastal pole enam nii tähtis. Koolikott peaks olema kerge ja toetama selga. Mina ostsin endale 9. klassis spordiseljakoti matkatarvete poest. See on nüüdseks vastu pidanud 16 aastat. Enne ostmist kontrollige õmblusi ja trakside kinnituskohtasid. Tüüpviga on see, et materjal on vastupidav aga kinnitusel on kasutatud sünteetikat, mis raskusega järele annab või hargnema hakkab. Uurige kindlasti kandevõime kohta. Näiteks 11. klass tegi mõne aasta eest uurimust õpilaste seljakottide raskuse kohta. Kaalumisel oli raskeim algklassi kott 8 kilo, põhikoolis 7 kilo, kuid õpilased tunnistasid, et kõiki õpikuid pole kaasas. Seega võib raskus koos riiete ja veepudeliga küündida 10 kiloni.
PS! Kontrollige vahel oma laste kotte – nii mõnigi kannab seal pidevalt kõiki asju kaasas. Liigne raskus arenevale seljale pole aga hea, nagu ka koti ühel õlal kandmine.

12. Oodake asjade ostmisega

 Augusti lõpus ja septembri alguses on paljudes poodides koolitarbed soodusmüükides -40%.

Kui soovid rohkem nõuandeid, kuidas soodsalt koguda ja ka investeerida, siis liitu #Kogumispäeviku grupiga Facebook´is