Pere ja lapsed

Õpetajate neli nõuannet, kuidas rahustada ülemeelikuid lapsi 

Toimetas Aare Kartau, 22. august 2019, 19:25
Foto: Pixabay
Idee korraldada kodus lapse sünnipäevapidu võib tunduda teoorias tore, ent viie või lausa kümne ülemeeliku lapse ohjeldamine võib osutuda parajaks peavaluks. Sellega peavad aga näiteks õpetajad igapäevaselt toime tulema – mida nemad sinu asemel teeks? Lifehacker jagab õpetajate nelja nõuannet, kuidas ohjeldamatuid lapsi rahustada.

Anna lastele ülesandeid

„Anna lastele midagi teha, et neil eesmärk oleks,“ sõnas Melanie Stanley, kes on üle kümne aasta õpetajana töötanud. Tema väitel on väga tähtis see, et lapsed tunneks end olulise ning vajatuna. Koolis määras Stanley õpilastele igal nädalal ametid – elektriku ülesanne oli tuled sisse-välja lülitada, tooliseadja pidi laialiolevad toolid laudade alla asetama. „See muutis positiivselt klassi kogukonda, sest kõik tundsid end tähtsana,“ kinnitas Stanley.

Määra neile kindel asukoht

Stanley sõnul on oluline määrata lastele kindel koht, kui nad liiga ülemeelikuks lähevad. „Ütle lastele, et nad näiteks vaibale istuks või ringi moodustaks. Kui lastel on kindel koht, mõistavad nad, et peavad selle ala sees püsima,“ jagas õpetaja nõuannet, mis võib püsimatuid rüblikuid maha rahustada.

Foto: Pixabay

Lõhu grupp laiali

Õpetaja Angela Watson soovitab vajadusel ülemeelikud põngerjad üksteisest mõneks ajaks eraldada: „Näiteks peo puhul luba õues mürgeldavatest lastest korraga vaid paaril tuppa sünnipäevatorti sööma tulla – pärast neid kutsu sisse järgmised lapsed“. Watson kasutab seda tehnikat igapäevaselt ning ei luba õpilastel korraga klassiruumi tormata. Ta kutsub lapsed klassi viieliikmelistes gruppides, ootab kuni nad on oma kohtadele istunud, ning kutsub sisse järgmised viis jne. „See strateegia tekitab rahuliku ja kontrollitud atmosfääri juba sel momendil kui nad uksest sisse astuvad,“ kinnitas Watson. 

Võida nende tähelepanu

Sageli on lapsed haaratud mängudest ning kaaslastest, ega pane vanema rääkimist tähele. Viienda klassi õpetaja Kate Patterson kasutab rahutute laste tähelepanu võitmiseks „kutsungi ja vastuse“ tehnikat. See töötab nagu Marco Polo mäng – täiskasvanu alustab tuntud väljendiga ning lapsed peavad sellele vastama. „Selgita lastele, et samal ajal kui sa seda teed, peavad nad tähelepanelikult vanema juttu kuulama,“ ütles Patterson. 13 aastat õpetajana töötanud naise sõnul pöörab selle tehnika abil laps oma tähelepanu kohe täiskasvanule.