Inimesed

AJALOOTUND | Türgi sultani abikaasa Kösem Sultaana mõrvati endise orjatari käsul 

Tõlkinud Allan Espenberg, 16. november 2019, 14:18
ILUSA ALGUSE INETU LÕPP: 1694. aastal valminud tööl kujutatakse üsna täpselt Kösem Sultaana mõrva. Palgamõrtsukad tapsid osmanite impeeriumi ühe tuntuma naise ööl vastu 2. septembrit 1651. aastal.
Türgi sultani Ahmed I seaduslik abikaasa Kösem tõusis 17. sajandil haaremiorjatari rollist riigi kõige mõjukamaks naiseks, aga kägistati lõpuks ikkagi kardinanööriga surnuks.

Täpseid andmeid Kösemi päritolu kohta ei leia. Ühe versiooni järgi sündis ta umbes 1589. aastal Kreeka vaimuliku tütre Anastasiana. Istanbuli orjaturule sattus tüdruk 15aastasena. Haaremis antud uus nimi Mahpeiker viitab tõlkes erakordsele ilule. Hilisem nimi Kösem tähendab kõige armsamat ja selle sai neiu Ahmedilt siis, kui ta oli juba valitseja favoriit ehk armuke.
Kösemi haaremisse sattumise ajal oli Ahmedil juba esimene favoriit – Mahfiruz. Naine sünnitas sultanile esiklapse, hilisema sultan Osman II. Vaatamata sellele ei suutnud naine avaldada mõju Ahmedile ega tema lähikondsetele. Mahfiruz kaotas kiiresti sultani poolehoiu ja positsiooni, kuigi kinkis sultanile veel vähemalt kaks last. Ta suri väga noorelt.

Edasi lugemiseks: