Lugejakiri

Lugejakiri: lapsel diagnoositi depressioon (2)

Ohtuleht.ee, 22. november 2019, 10:05
Foto: PantherMedia/Scanpix
„Ma ei oleks iial arvanud, et algklassilapsel võiks olla depressioon. Stress veel, aga suisa väljakujunenud depressioon. Kas arst võis eksida?“ kirjutab Maarja, et tema sõbranna tegi ehmatava uudise teatavaks.

„ Ma olen ise samuti kuuldust häiritud. „Mis ma valesti olen teinud?“ küsis mu sõbranna minult. Ma ei osanud vastata. Kallistasin ja püüdsin lihtsalt olemas tema jaoks olla. Aga lohutada ei oska. Mõistan ta hirme, et ta kardab, mis saab lapsest. Pole varem kuulnud, et nii noorele oleks selline diagnoos pandud, aga ometigi see juhtus,“ selgitab Maarja.

Naise sõnul on ta sõbrannal ja ta perel rasked aastad olnud. Sündmused, mis ei ole kedagi jätnud puudutamata.

„Eks mured ja raskused on läbi lähedaste jätnud jälje ka lapsele. Aga selliseid valusaid tundeid ja muremõtteid – kuidas neid selle väikese lapse seest kätte saada ja kaugele saata? Ma olen ise koos sõbrannaga nõutu. Näen, et ka sõbranna on murdumas, aga ei oska lohutada. Öelda, et küll läheb paremaks – see kõlab nii külmalt ja ükskõikselt. Mõtlesin, et äkki aitaks kogemuste jagamine kellegagi, kes midagi sellist kogenud. Aga sams tundub ka mõte sellest hirmutav. Kuulda neid õudusid... Mul on endal vist paras šokk veel sellest, aga kirjutamine aitab mul seda kõike ehk ka mõista. Ja meenutada teistele, et meie kõigi elu on ootamatu. Ja mitte alati ei too see häid üllatusi,“ kirjutab Maarja.

„Olge oma kallitega ja märgake. Ka lapse tujukuse ja ärevuse taga võib olla midagi väga tõsist,“ hoiatab naine sõbrannale mõeldes ka teisi lapsevanemaid.