Lugejakiri

Lugejakiri: lapsele jääb kodus külge meeletu suitsuhais (3)

Ohtuleht.ee, 4. detsember 2019, 10:19
Foto: PantherMedia/Scanpix
Õhtulehele kirjutas koolis õpetajana töötav Aili oma murest lastega, kellega koos tuleb klassi kaasa meeletu suitsuhais.

„Mõni kurjustab kohe, et tegelege selle probleemiga siis koolis, aga asi pole nii lihtne. Asi selles, et mitte laps ei suitseta, vaid tema kodus suitsetatakse. Vanemad suitsetavad kodus ja vaene laps peab haisvate rõivastega tulema koolikaaslaste sekka,“ kurdab õpetaja.

Aili sõnul ei ole see harv juhus, kus sellised lapsed just koolikiusu ohvriks langevad.

„Ja süüdistada saan ainult vanemaid, sest isegi arenguvestlustel ja kohtumistel sellest rääkides – neid ei huvita. Põhjendavad, et nende lapsepõlves oli samamoodi. Või lubatakse rohkem tube tuulutada. Aga need lõhnad jäävad ju asjadele ja rõivastele külge. Meenub üks põhikoolis käiv poiss, kellel mõlemad vanemad suitsetavad. Poiss ise on oma klassist ehk ainus, kes ei suitseta. Eks kodus kogetu on ta muutnud veelgi vastumeelsemaks suitsetamise suhtes, aga ta on alati väga kaitsev ja tunneb end rünnatavana. Mõne aasta eest oli klassikaaslastel temaga kana kitkuda, sest neid häiris poisiga kaasas käiv suitsuhais. Nüüd need noored ei tunne enam seda häirivat haisu,“ toob õpetaja näite. Aili sõnul ei ole tegu sugugi kehval järjel olevate vanematega.

„Olen teinud kõik, mis minu võimuses, aga ikka kohtan koolis lapsi, kes vanemate valede valikute tõttu peavad tundma end kehvasti. No ausalt, isegi õpetajana on vastik klassis olla, kui seal on suitsuhaisust läbi imbunud riietega õpilane. Ma suudan end täiskasvanuna tagasi veel hoida, aga kaasõpilased seda teha ei suuda,“ tahab Aili vanematele panna südamele, et nende otsused mõjutavad ka nende lapsi.

;