Inimesed

KUNINGAPERED | Luksemburgi suurhertsog Henri ei keeranud armastusele selga 

Tõlkinud Allan Espenberg, 12. jaanuar 2020, 07:00
RASKUSED ON ÜLETAMISEKS: Kuubalt pärit Maria Teresa pidi algul palee seinte vahel taluma pingeid ja pisaraid, kuid jäi siiski Henri kõrvale. Armastust kõige enamaks pidav paar on üles kasvatanud neli poega ja tütre.Foto: Vida Press
Luksemburgi suurhertsog Henri on seisnud oma Maria Teresa kõrval kaljuna aastakümneid. Monarh ei löönud kõhklema ka siis, kui lihane ema ta väljavalitut surmatunnini omaks ei võtnud.

Traditsioone järgides pole Nassau-Weilburgi dünastiasse kuuluvad Luksemburgi suurhertsogid või suurhertsoginnad troonil kuni surmani, vaid loobuvad vabatahtlikult. 1919. aastal andis võimu käest suurhertsoginna Marie-Adélaïde, kes valitses riiki seitse aastat. Seejärel sai suurhertsoginnaks Marie-Adélaïde’i õde Charlotte ja valitses 45 aastat. Siis kirjutas Charlotte omakorda 1964. aastal alla troonist loobumise aktile vanima poja Jeani kasuks. ohaselt on suurhertsogi roll Luksemburgis küll suurelt jaolt tseremoniaalne, kuid seaduste jõustumiseks peab ta need siiski allkirjastama. Suurhertsogil on ka õigus parlament igal hetkel laiali saata.

Edasi lugemiseks:

;