Kultuur

Loe ja mine näitusele ehk Selle nädala kultuurisoovitused 

Helina Piip, 8. jaanuar 2020, 14:09
Loe

Kuidas armastada ennast?
Eia Uusi värske ja juba kõmuliseks saanud raamat «Tüdrukune» jutustab Liliani, 39aastase kaasaegse naise loo. Tegevus toimub siinsamas Tallinnas – Kalamajas ja Toompeal, restoranides ning töötukassaski, ühe erakonna peakorteris, klubis ja kunstisaalis, terapeudi kabinetis ja ooperis (ei imestaks, kui ooperikülastuste arv tänu sellele teosele tõuseb) ning naise õdusas korteris.
Küllap on see erinev, kuidas raamatu sõnum eri vanuses lugejaid puudutab. Aga selles, et see kõnetab, võib kindel olla. Ükskõik siis, kui paljut keegi tabuks peab või ei pea. Küllap on igaühes peidus ta enese keha ja seksuaalsusega seotud minevikutraumasid, mille varjud ta suhteid toonivad.
«Tüdrukune» on ladusalt kirjutatud teos, mida on raske käest panna. Raamatu puhul võib seoseid leida ka selliste klassikutega nagu «Lolita» ja «Pygmalion». Teos pälvis kirjanike liidu romaanivõistlusel kolmanda koha ja seda on soovitatud tingimata ka meestele, et nood paremini naisi mõistaksid. Lapsevanemad võiksid aga siit ammutada inspiratsiooni, et leida julgustavaid sõnu, millega juhatada pojad-tütred inimelu õrnadesse saladustesse.


«Ma tahan lihtsalt ... õnnelik olla. Hakkama saada. Kas või natukene.» Eia Uus, «Tüdrukune»

Kinno
Käänakutest tulvil
Nicholas Searle’i romaanil põhineva Bill Condoni filmi «Osav luiskaja» eel tasub koju jätta kujutlused kergest kelmipõnevikust, kus kogenud sulid nutikaid vempe viskavad. Film algab tõesti kaadritega eaka elukutselise petturi Roy Courtnay (Ian McKellen) sekeldusi täis päevadest. Ent kohtudes tutvumissaidil jõuka lese Betty McLeishiga (Helen Mirren), hakkab lugu võtma käänakuid, mida sa vaatajana aimata ei osanud. Avades uksi tegelaste hästi varjatud olemusse ja koguni kaugesse noorpõlve. Ühe pahalasena tunnevad aga «Downton Abbey» fännid ära ka kuulsas telesarjas mänginud Jim Carteri.

Näitusele
Pärnu värvide soojus
Tekstiilikunstnik Ehalill Hallistel on terve näituse jagu gobelääne, mis saanud inspiratsiooni meie rahvuskivist paekivist. Väljapanek Pärnu Uue Kunsti muuseumis kannab nime «Pae peal» ja üldsegi ei maksa karta, et saalist hoomab vastu halli tuimust. On hoopis värvikirevust ja hulgaliselt põnevaid mustreid, mis juhatavad justkui elu lätete juurde. Näitus on avatud 9. veebruarini.
Kui soovid sealsamas vaadata ka Edgar Valteri varaseid töid, tema suuri visandeid, mida pole enne eksponeeritud, peaksid kiirustama. Need on üleval 19. jaanuarini. Näitus on pühendatud kunstniku 90. sünniaastapäevale.

Foto: Tiit Tamme


Ära maha maga
Suure joonega uude aastasse!
Rakvere kultuurikeskus kutsub 11. jaanuaril Kolmekuningaballile. Tantsuks esinevad Kaire Vilgats ja Kunda linnaorkester. Keldrisaalis musitseerib prantsusehõnguline, salapärane ja poeetiline Lembe Lokk.
Vanemuine tuuritab «Memory 2020» muusikalikontserdiga 10.–18. jaanuarini Tartus, Viljandis, Paides, Tallinnas ja Pärnus. Laval säravad Hanna-Liina Võsa, Maria Listra, Kalle Sepp, Lauri Liiv, Rasmus Kull, Siiri Koodres, Katrin Kapinus, Oliver Timmusk, Risto Orav. Meeldejäävad meloodiad pärinevad Vanemuise lavastustest.

;