Ilu ja mood

Hoidu mutistumisest! Moeasjatundjad annavad nõu, kuidas riietuda maitsekalt, aga lõbusalt 

Helina Piip, 13. jaanuar 2020, 14:08
Mari KanasaarFoto: Erakogu
Maitsekus ei pea tähendama igavust ega klassikat. Rõivastumisel võib endale vabalt lubada ka kelmikust ja väikest vallatust. Kuidas stiilsust õppida, küsisime neljalt hinnatud moeinimeselt.

Sõna saavad:

Mari Kanasaar (82) – moekunstnik ja -loolane, pikaaegne ajakirja Siluett toimetaja.

Eve Hanson (49) – moekunstnik ja omanimelise rõivabrändi looja. Pikaaegne Ivo Nikkolo ja Iris Janvieri peadisainer, pälvinud kaks Kuldnõela auhinda.

Anu Lensment (48) – moekunstnik ja -toimetaja, stilist, õppejõud. Tema stiilinõuannete järgi riietub president Kersti Kaljulaid.

Anne Metsis (61) – moekunstnik, ajakirja Eesti Naine moetoimetaja, raamatu «Moetähestik» autor, pikaaegne EKA moeeriala õppejõud.

«Vanasti öeldi – sul kas on silma või mitte,» ütleb Mari Kanasaar. Sellega nõustuvad ka teised moegurud: hea maitse saadakse sünniga kaasa. Õnneks kinnitavad kõik, et silma saab treenida.

Mari Kanasaar kasutaks parema meelega hoopis mõistet «stiilne». «Vanasti tähendas maitsekus tagasihoidlikkust ja väljapeetust, et mitte silma torgata. Kõik pidi kokku sobima – kindad ja kotid. Praegu võid vägagi silmatorkav olla ja öeldakse: kui stiilne! Nii et tänapäeva moes kõlab sõna «maitsekas» isegi vanamoeliselt.»

Stiilsus – mida see peale rõivastumise hõlmab?

Eve: «See hõlmab kogu väljanägemist, k.a soengut, meiki, aksessuaare – tervikut. Stiilsus on see, kui näed olukorrale vastavalt harmooniline välja ja ka su sisemine enesekindlus paistab välja.»

Anne: «Maitsekas mantel imeliku meigi, soengu ja kingadega pole vist eriti hea maitse. Või kui, siis on tegu juba omaette väärtusliku kiiksuga.»

Anu: «Maitsekus on vägagi seotud sisemise jõu ja hoiakuga. See, mille üks mängleva kergusega välja kannab, võib teise seljas kohatuna mõjuda. Kõige välise taga on isiksus ning sisemuse ja välimuse kooskõla.»

Kuidas maitsekust õppida?

Eve: «Abiks on stiiliõpikud, moeajakirjad, maitsekate ja stiilsete isikute jälgimine. Seda külge endas arendades saab kindlasti ka rahaliselt kokku hoida ja osteldes kindlamaid valikuid teha.»

Anu: «Vaadeldes, analüüsides ja katsetades saab päris palju õppida. Maitsekus pole hädavajalik, aga selle abil võib «võita sõpru ja mõjutada inimesi», kui tsiteerida Dale Carnegie’i. Tuleb ainult vahet teha, mis on maitsekas ja mis lihtsalt igavalt neutraalne. Õnneks on ka maitsekusel avarad piirid.»

Mari: «Kui sind juhendatakse ja leiad eeskujusid, siis maitse areneb. Milleks see hea on? Eks ikka enesetundele. See on isiksuse arendamine visuaalsete vahenditega, enese disainimine, et tunneksid end hästi.»

Milline on maitsekas naine vanuses 55+?

Eve: «Enesekindel ja iseteadlik. Ta on leidnud oma stiili ja järgib seda rahulikult, lubades endale vahel ka mõne vallatuse.»

Anu: ««Kui tahad nooreks jääda, siis mõtle noorelt,» on öelnud moeikoon Iris Apfel. Minu jaoks ei ole vanusel rõivastumisküsimustes erilist tähendust ning väljend «eakohane riietus» mõjub tänapäeval diskrimineerivalt. Kõike tasub hinnata pigem esteetilisest vaatepunktist. Nabapluus ja miniteksad mõjuvad eakama vormika daami seljas kohatuna. Aga miks peaks 60aastaselt vältima biker-jakki, T-särki, hästi istuvaid teksasid ja ketse, sellest ma aru ei saa.

Soovitan hoiduda pigem mutistumisest ja kanda rõivaid, milles end hästi tunned. Samas, kui sinus on domineeriv daamilik joon, tasub sellele kindlaks jääda ja mitte hakata teatud vanuse saabudes noortepäraseid valikuid tegema. See mõjuks ebaloomulikult.»

Mari: «Elu jooksul väljakujunenud stiili ei pruugi tõesti muuta. Mina olen 80+ ja minu jaoks on 55 nii noor, et ma ei tooks seda eraldi välja. Paljud vanemad kannavad samu asju, mida nooredki. Teksapüksid sobivad kõigile, lastest eakateni. Ka volüümikamad leiavad kindlasti midagi, mis poleks liibuv.

Vaadake kasvõi advanced style’i. Selle looja, ameeriklasest fotograaf Ari Seth Cohen sai selle mõtte tänu vanaemale. Ta pildistab huvitavalt riietuvaid vanemaid inimesi. Kuigi vabalt võib ka rahulikumalt võtta, tema modellid on tihti väga kirevad.»

Eve: «Jah, rõivastele vanuselipiku kinnitamine on ajast ja arust. On veidi piiranguid, mis seotud figuuri muutustega, kuid ka noorte poodidest leiab avaramaid rõivaid, mida nn eakohastega kombineerides saab vahvaid tulemusi. Üldine suund lubab eakamatelgi kelmikas ja lõbus välja näha.»

Anne: «Sa võid riietuda eakohaselt, aga see ei tähenda, et peaksid kandma riideid, milles näed vana välja. Kui öeldakse, et «tuleks arvestada figuuriga», siis ei anna see teavet. Pigem otsi näiteid inspireerivast pildimaterjalist, kus on just sellise figuuriga eeskujud, kellega samastuda.»

Anu: «Eks igasuguse figuuri puhul peab arvestama elementaarse esteetikaga ja kandma parajaid rõivaid. Olgu asi parem avar, sest kokkupigistatud vorme pole enamasti hea vaadata. Ka väga kõhna kehaehituse korral ei mõju liigne liibuvus ülearu hästi. Targalt kombineeritud kihid on maitseka rõivastuse alus.»

Kas maitsekus sõltub rahakoti võimalustest?

Anne: «Mitmed tänapäeva disainerid müüvad stiili täispaketti: riideid, tarbeesemeid, kodusisustust – head maitset … Nii et seda saab osta küll, ainult et see on siis kellegi teise oma.»

Eve: «Paksem rahakott annab loomulikult eeliseid, kuid ka soodsalt saab maitsekaid valikuid teha.»

Anu: «Meie vanaemadel polnud elementaarseid materiaalseid võimalusi. Ometi suutsid nad ennast ja oma lapsi olematute vahenditega imeilusalt riidesse panna. Pigem tundub, et mida rohkem raha, seda enam jagub võimalusi maitsetuteks valikuteks. Kehva maitset saab seostada ka nn uusrikkusega, kui püütakse oma väärtust kalliste rõivastega tõestada.

Teine äärmus on maailma kõige rikkamate klann. Näiteks Steve Jobs nägi välja maitsekalt tavaline. Kandis päevast päeva täpselt samu riideid: musta kõrge kaelusega Issey Miyake kašmiirdžemprit, helesiniseid Levi’s 501 teksapükse ja halle New Balance’i ketse. See oli tema stiil ja see toimis.»

Mari: «Rahakott ei ole määrav, aga muidugi on siis suurem valik osta ilusaid ja meelepäraseid asju. Ka Humanast võib kombineerida hea garderoobi, kuid õigete asjade leidmiseks on vaja silma.»

Milliseid häid nõuandeid olete ise saanud?

Anne: «ERKIs õppides surus üks õppejõud meile muudkui peale suurt puhast vormi ja kauneid proportsioonide vahekordi – ta ei sallinud väikekodanlikke daamilikke kostüümikesi, sest kuulus ise lillelaste põlvkonda. Kuna siis oli parajasti üsna liibuv mood, ei mõistnud ma õieti tema taotlust. Nüüd saan aru küll – suur vorm ja voogava kanga vabadus näeb välja elegantsem kui keha ümber pingutatud siluett ja kribu-krabu-kaunistused.»

Kes on teie eeskujud?

Eve: «Näitleja Tilda Swinton näiteks.»

Anne: «Ma vaatan oma töös nii tohutult palju fotosid küpses vanuses huvitava välimusega naistest. Internetiotsingust võib leida sellised nimed nagu Ingmari Lamy, Lyn Slater, Linda Rodin. Eriliselt jälgin Vivienne Westwoodi riideid, mida ta ise kannab – see on maitsetuse-maitse meistriklass!»

Anu: «Mul teadlikke eeskujusid ei ole, aga oskan hinnata paljude stiilitundlikkust. Mulle meeldib jälgida, mida kannavad kuninglike perede liikmed, teatud filmistaarid, muusikud ja teised avaliku elu tegelased. Kui peaks valima paar naist, kelle välimus alati inspireerib, siis tänapäevast Tilda Swinton ja minevikust Jacqueline Kennedy.»

Mari: «Vaatan vahel küll vanu kirjanikke, daame või kunagisi filmitähti – Brigitte Bardot’d, Jane Fondat. See on niisugune eneselohutus, et ka nemad näevad vanad välja. Soovitangi otsida fotosid neist, keda oled alati imetlenud ja kes tunnevad end siiani kompleksivabalt.»

 

Minu väike fopaa

«Kord pidin matustele minema, aga millegipärast ei võtnud ma musti riideid kaasa, kuigi enamasti käin kogu aeg mustas. Ei tea, kas see oli kaitsereaktsioon. Pidin mustad riided laenama.» meenutab Eve.

*

«Näide 1980ndate keskpaigast, kui laiad õlad olid nii must have, et teisiti polnud mõeldav. Vatiinist õlapaksendused olid kampsunil ja ka enda õmmeldud villasest Sindi kangast kastikujulisel mantlil. Tuttav noormees nägi meid tänaval ja ütles pärast, et kaks lumememme läksid üle tee. Nüüd harutan vintage-mantlitelt ja jakkidelt iga viimsegi patšoki küljest. Never ever!»  sõnab Anne

*

«Ei tea, mis putukas mind hammustas, kui panin kunstiakadeemia lõpetamisel jalga 15 cm kõrgused platvormkingad, selga kuldse särkpluusi ja sametpüksid ning tegin pähe anneveskiliku salgusoengu. Kohutav. Vaatasin aktusel kursavend Jaanus Vahtrat, kes kandis valget T-särki ja teksapükse. Sain aru, et olen üle pingutanud, aga samas mitte lõpuni läinud. Nüüd valin vähimagi kahtluse korral pigem väljapeetuma variandi. Kui kahtlust ei teki, võtan riske ka.»  meenutab Anu

Mis on advanced style?

Mis on advanced style?Foto: Vida Press

Stiili looja on USA fotograaf Ari Seth Cohen. Meest inspireeris tema vanaema Bluma, kelle energiat ja ellusuhtumist Ari imetleb. Soovist näidata, et igas vanuses võib olla stiilne, loov ja vitaalne, asus mees pidama blogi www.advanced.style, kus pakub stiilinäiteid eakate tänavamoest. Tema esimest, 2012. aastal ilmunud raamatut on müüdud üle 150 000 eksemplari. Neli aastat hiljem sai raamat järje – kunagi pole hilja leida oma kirg, julgustavad need leheküljed.

Samal teemal

15. veebruar 2020, 14:00
Jane Fonda tegi ilulõikustega lõpparve