Inimesed

Egiptuse kuningas Farouk I: rasvunud ja liiderlik monarh 

Tõlkinud Allan Espenberg, 19. märts 2020, 07:00
ÕNNELIKU LÕPUTA MUINASJUTT: Armukesi võis ju kuningas Faroukil olla tuhandeid, kuid ainsa seadusliku järeltulija kinkis talle kuninganna Narriman 1952. aastal. Mõni kuu hiljem pagendati pere eksiili.Foto: vida prss
Egiptuse kuningas Farouk I raius end ajalooannaalidesse skandaalide, pillava eluviisi, liiderlikkuse, söömishulluse, veidrate huvialade ja korruptiivse tegevusega.

Farouk oli 1936. aastal võimutüüri juurde asudes kõigest 16aastane. Kuigi kõva peaga sündinud sinivereline ei huvitunud haridusest ja kukkus vanemate meelehärmiks läbi sisseastumiseksamitel Woolwichi sõjaväekooli Inglismaal, kannustasid teda algul tagant võimsad plaanid. Nii tahtis ta näiteks muuta riigi formaalse iseseisvuse reaalseks. Et lõpetada inglaste totaalne kontroll Egiptuse majanduse ja välispoliitika üle, otsustas monarh aga panustada Hitleri-Saksamaale. Saksa vägede lüüasaamine Venemaal tõmbas sellele plaanile küll kiiresti kriipsu peale. Mehe teine unistus oli islamistlike jõudude koondamine Egiptuse ümber ja vaimusilmas nägi kuningas end suisa uue prohvet Muhamedina.
Suurtest ideedest ei täitunud ükski, sest juba lapsepõlves söömasööstude all kannatav Farouk osutus enda tahtejõuetuse ja kurnavate kirgede ohvriks. Ajaloolaste sõnul kiirendasid mehe allakäiku tema lihane ema, kuid ka esimene abikaasa – kuninganna Farida.

Edasi lugemiseks: